29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu Kartal’da sokaklara sığmadı

30 Ekim 2019 Çarşamba, 10:53

Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. yılı, Kartal’da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği renkli ve coşkulu kutlamalara sahne oldu.

 

29 Ekim Coşkusu Kartal’da Sokaklara Sığmadı

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Kartal’da binlerce vatandaşın Kartallı Kazım Meydanı’nda toplanması ile başladı. Ellerinde Atatürk posterleri, Türk bayrakları ve meşalelerle Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan vatandaşlar, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de katılımıyla Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Güzergâh boyunca vatandaşlardan yoğun ilgi gören Başkan Gökhan Yüksel’e Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri, Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve binlerce Kartallı vatandaş eşlik etti.

 

“Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Birlik ve Beraberliğimiz”

 

Yol boyunca meşaleler ve havai fişek gösterileriyle karşılaşan yürüyüş kortejini, medyanda da vals ve zeybek sürprizi karşıladı. Agon Dans Grubu üyelerinin gerçekleştirdiği gösteriler de meydanı hınca hınç dolduran Kartallılardan büyük alkış aldı.

 

Kartal Belediyesi tarafından hazırlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konseri öncesinde ise sahneye çıkan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel: “Birlikte ve bir arada olunca çok daha güzelsin Kartal. Aynı bu güzellikte 96. yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizin ilelebet payidar kalacağının ispatısın Kartal. İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz. Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Cumhuriyet’in kurulmasında emeği geçen herkesi rahmetle, minnetle anıyor şükranlarımı sunuyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i ve ülkemizi gençlere emanet etti. Bize yakışan da hem onu yaşatmak, hem de ileri götürmektir. Cumhuriyet demek; kadının özgürlüğü demektir, Cumhuriyet demek gençlerin akıl bilim yolunda ilerlemesi demek, Cumhuriyet demek çocukların umudu demek, Cumhuriyet demek büyüklerimizin tecrübelerini anlamak demek, Cumhuriyet demek birbirimize sahip çıkmak demek, kimsesizlerin kimsesi olmak demek, sahiplenmek demek, Cumhuriyet demek siz demek, birlik beraberlik demek. Bize düşen de bunu en iyi şekilde yaşatmak ve sonsuza dek mücadelemizi sürdürmektir. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi, yaşasın birlik beraberliğimiz. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Başkan Gökhan Yüksel, konuşmasının ardından sahne alan Rock Müzik grubu Bulutsuzluk Özlemi’ne günün anısına Kartal Heykelciği takdim etti.

 

Başkan Cumhuriyet Bayramı’nı çocuklarla da birlikte kutladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Kartal Orhantepe Mahallesi’nde “Cumhuriyet’in Renkleri” adlı bir resim çalıştayı atölyesi ve çocuk yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, çocukların Cumhuriyet Bayramı coşkusunu paylaştı.

Kartal’ın en önemli caddelerinden biri olan Orhantepe Çınar Caddesi, Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Cadde üzerinde önce Ressam Murat Havan ve öğrencilerinin düzenlediği  “Cumhuriyet’in Renkleri” adlı bir resim çalıştayı atölyesi gerçekleştirildi. Burada çocuklar, hayallerini tuvale dökerek birbirinden farklı eserler resmetti.

Caddedeki bir diğer etkinlik ise çocuk yürüyüşü oldu. Kartal Belediyesi Spor ve Kreş müdürlüklerinin desteği ile düzenlenen yürüyüşte çocuklar bando eşliğinde cadde boyunca yürüdü. Çocukların Cumhuriyet coşkusuna, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de ortak oldu. Çevre sakinlerinin ve özellikle çocukların yoğun ilgisine maruz kalan Başkan Gökhan Yüksel, Orhantepe ve Cevizli halkının da bayramını kutladı. Bağdat Caddesi’ne kadar devam eden yürüyüşün sonunda ise halk oyunları ekibi kısa bir gösteri gerçekleştirdi.

 

Kartal’da Bayramı Coşkusu

Kartal’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kartal Kaymakamlığı’nda gerçekleşen tebrik kabul töreniyle başladı. Kartal Kaymakamı Abdullah Demir; Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve ilçe protokolünü kabul etti.

Buradaki bayramlaşmanın ardından Kartal Bulvar Spor Stadı’nda Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri başladı. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği kutlama sırasında Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Garnizon Komutanı, öğrencileri ve halkı selamladı.

Ardından Kafkas Halk Dansları Grubu bir gösteri gerçekleştirdi. Kartal’da atletizm dalında dereceye giren öğrencilere ve takımlara ödül verilmesi ile devam eden törende; Kaymakam Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Garnizon Komutanı, dereceye girenlere madalya ve kupalarını verdi. Coşkulu bir atmosferde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlaması, geçit töreni ile sona erdi.

 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz