Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

HANELERİN MADDİ DURUMU ÇÖKÜYOR, ACİL DEĞİŞİM ŞART

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Hanelerin maddi durumu çöküyor.” dedi ve açıkladı: “Hanelerin gelirleri, temel harcamalarına yetmiyor. Büyük bir yoksullaşma var ve AKP bunu dış kaynaklı bir sorun olarak anlatıyor. Oysa sorunun temelinde AKP’nin rantçı ekonomi politikaları yatıyor.”

HANELERİN MADDİ DURUMU ÇÖKÜYOR, ACİL DEĞİŞİM ŞART
84 views
24 Eylül 2022 - 17:14

“Ailelerin maddi durum beklentileri tarihi dip seviyelerde” diyen CHP’li Karabat’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaları şöyle:

1) AKP’nin günü kurtarmaya çalışan ve hamaset dolu politikalarının artık toplumda karşılığı yok. Devletin resmi verilerinde bile vatandaşların karamsarlığa hapsolduğu görülüyor. Acı veriler ortada…

2) TÜİK’in Tüketici Güven Endeksi’ni oluşturan alt endekslerden “Mevcut dönemde hanenin maddi durumu beklentisi” Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1.5 düşüşle 53 değerine geriledi. Ailelerin maddi durum beklentileri tarihi dip seviyelerde!

3) 0-200 aralığında ölçülen bu endeksler 100’ün üzerindeyse iyimser, altındaysa karamsar olarak değerlendiriliyor. Mevcut maddi durum beklentisi 10 yıl önce 80 seviyelerindeydi. O zaman da ekonomi iyi değildi ancak günümüzdeki kadar felaket bir durum yoktu.

4) Aynı dönemde “Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi” %1.1 düşüşle 71.4 değerini aldı. “Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi” de %1.6 artışla 74 değerine çıktı. Ama ailelerin geleceğe ilişkin karamsarlığı devam ediyor.

5) Hanelerin gelirleri, temel harcamalarına yetmiyor. Büyük bir yoksullaşma var ve AKP bunu dış kaynaklı bir sorun olarak anlatıyor. Oysa sorunun temelinde AKP’nin rantçı ekonomi politikaları yatıyor.

6) Kamu kaynaklarının adil yönetilmediği, ihalelerin adrese teslim yapıldığı, yatırımcının ürkütüldüğü ve insan kaynağının değersizleştirildiği bir siyaset, Türkiye’ye yoksulluktan başka bir şey veremez.

7) Ailelerin maddi sorunlarını bitirecek, umutlarını yeşertecek olan bizleriz. Halkımız AKP’nin dayattığı yoksulluk politikasına mahkûm değildir. Bu yüzden acil değişim şart diyoruz.