Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“128 MİLYAR DOLARIN AKIBETİNİ SORMAK GÖREVİMİZ”

Son günlerde Merkez Bankası’na ait 128 milyar dolar tutarındaki altın ve döviz rezervinin akıbeti gündemin baş sıralarında yer almaya devam ediyor.

“128 MİLYAR DOLARIN AKIBETİNİ SORMAK GÖREVİMİZ”
90 views
14 Nisan 2021 - 12:46

Bu hafta CHP’nin il ve ilçe örgütlerine astıkları “128 Milyar nerede” yazılı pankartlar savcılık talimatlarıyla toplatılırken konu TBMM’de gündemine de taşındı. İYİ Parti’nin, TBMM’ye sunduğu araştırma önergesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Genel Kurulda söz alarak iktidara; “Hesap verin” dedi.

“KURUMLAR, BAĞIMSIZLIĞINI KAYBETTİ”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin ardından devletin bağımsız kurullarının bağımsız olma özelliğini kaybettiğini söyleyen Karabat: “Bugün ‘128 milyar nerede?’ diye soruyor ve eğer cevabını alamıyorsak bunun temel sebebi, bu kuruluşların bağımsız olma özelliğini kaybetmesidir.” dedi.

AKP’nin son iki yılda dört Merkez Bankası Başkanı değiştirdiğini hatırlatan Karabat, Merkez Bankası Başkanının ‘128 milyar nerede?’ sorusunu sordu diye mi görevden alındığını savundu. “Siz bu dövizi hangi yöntemle, nasıl, ne zaman kime sattınız? Bunu merak ediyoruz, bu cevabı verin biz rahatlayalım.” diyen Karabat açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir bakkal bile hesaplarla ilgili şöyle bir not tutar ve açıklar. Ya Allah aşkına bir kâğıt parçanız bile mi yok!” 

“128 MİLYAR DOLARIN AKIBETİNİ SORMAK GÖREVİMİZ”

Hükümetin soğan ve patates dağıtma girişimlerine de değinen Karabat: “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bizim bunu sormak boynumuzun borcu. Yiğidin soğana muhtaç olduğu bir ülkede bir milletvekilinin bunu sorması temel görevdir.” dedi.

CHP’nin il ve ilçe örgütlerine yönelik pankart operasyonlarını da eleştiren Karabat: “128 milyar dolar nerede, dedik; ama siz duymadınız ve duymak istemiyorsunuz. ‘Suç unsuru yok.’ diyor savcılarınız, valilikleriniz örgütlerimizdeki pankartları indiriyor.” dedi.

CEVAP VERMEKTEN KORKUYORLAR

İktidara seslenen CHP’li Karabat açıklamasını şöyle noktaladı:

“Bu para sizin paranız değil. Bu para, vatandaşın size emanet ettiği para. Bu emanetle ilgili soru sormak en temel hakkımız. Soruyoruz: 128 milyar dolar nerede? Neden cevap vermiyorsunuz? Cevaptan korktuğunuz bir şey mi var? Bu paralarla kimi zengin ettiniz? Madem dolarlar yerinde, o zaman vatandaşa soğan vermeyin, vatandaşa direkt dolar verin. Ya da hesap verin, eğer bunların hiçbirini de bilmiyorsanız, emaneti ehline verin.”

    CHP GRUBU ADINA ÖZGÜR KARABAT (İstanbul)

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.
    Değerli arkadaşlar, size bir tarihten bahsetmek istiyorum: 24 Haziran 2018, hepinizi biliyorsunuz, bu tarihte ne oldu? Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı seçildi ve Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu. Peki, ondan sonra ne dikkatinizi çekti? Devletin bağımsız kurulları, Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu… Bu kurullar, hızlı bir şekilde bağımsız olma özelliğini kaybetti değerli arkadaşlar. Ve şimdi, bugün, eğer bu soruyu soruyorsak “128 milyar nerede?” diye soruyor ve eğer cevabını alamıyorsak bunun temel sebebi, bu kuruluşların bağımsız olma özelliğini kaybetmesidir değerli milletvekilleri. İstikrarsız politikalar aynı zamanda istikrarsız kadroları getirdi. Dört defa Merkez Bankası Başkanını değiştirdiniz ve en son Merkez Bankası Başkanı “128 milyar nerede?” sorusunu sordu diye mi görevden alındı? Sorusuna henüz bir yalanlama gelmedi; ne kendisi tarafından ne de Hükûmetimiz tarafından. Dolayısıyla değerli milletvekilleri, soru şudur: Bir komisyon başkanımız açıklama yapıyor, diyor ki: “Merkez Bankası bilançosundan anlamadıkları için, bilançoda bir varlığın azalması hâlinde yerine başka bir varlık geldiğini bilmedikleri için bir erimeden bahsediyorlar.” Bakın, biz tam da bunu söylüyoruz değerli arkadaşlar. İki taraflı bir işlem var: Bir döviz satılıyor, diğer para alınıyor. Bir kur var, bir kur farkı var, bu kimin cebine gidiyor? Kime gidiyor? Siz bu dövizi hangi yöntemle, nasıl, ne zaman kime sattınız? Bunu merak ediyoruz, bu cevabı verin biz rahatlayalım.

    Değerli milletvekilleri, bir bakkal bile hesaplarla ilgili şöyle bir not tutar ve açıklar. Ya Allah aşkına bir kâğıt parçanız bile mi yok! Devlet yönetimi ciddi bir iştir değerli milletvekilleri, merak ediyoruz. Sonra diyorsunuz ki: “Niye soruyorsunuz?” ya niye sormayalım? Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bizim bunu sormak boynumuzun borcu. Yiğidin soğana muhtaç olduğu bir ülkede bir milletvekilinin bunu sorması temel görevdir. Vatandaş da merak eder, milletvekili de merak eder. Sorar: 128 milyar dolar nerede?

Biz sorduk, biz sorduk, duymayan kalmadı, Bağdat’tan duydular. “128 milyar dolar nerede?” dedik, sağır sultan duydu. “128 milyar dolar nerede?” dedik ama siz duymadınız, siz duymadınız ve duymak istemiyorsunuz. “Suç unsuru yok.” diyor savcılarınız, valilikleriniz pankartları indiriyor.
    Değerli milletvekilleri, bu para sizin paranız değil. bu para, vatandaşın size emanet ettiği para.
    

Dolayasıyla emanetle ilgili soru sormak en temel hakkımız. Soruyoruz: 128 milyar dolar nerede? Nerede? Niye cevap vermiyorsunuz? Neden cevap vermiyorsunuz? Cevaptan korktuğunuz bir şey mi var? Bu paralarla kimi zengin ettiniz? Soruyoruz, niye cevap vermiyorsunuz?
    Değeli milletvekilleri, madem dolarlar yerinde, o zaman dolar yerindeyse vatandaşa soğan vermeyin, vatandaşa direkt dolar verin, para verin, para verin.
    Değerli milletvekilleri; ya vatandaşa verin, ya hesap verin, eğer bunların hiçbirini de bilmiyorsanız, emaneti ehline verin.
    Hepinize saygılar sunuyorum.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin