Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

KADINLAR DİKKAT ETMELİ

Pandemi, dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Bu durum, sağlık sistemleri üzerinde de büyük bir etkiye yol açmış durumda. Hastanelerin tamamının koronavirüs tedavisine yönelmesi ile görüntüleme merkezlerinin bu süreçteki rolü ise öne çıkmış durumda.

KADINLAR DİKKAT ETMELİ
74 views
06 Nisan 2021 - 20:12

İSTANBUL’UN en önemli görüntüleme merkezlerine imza attıklarını söyleyen Sonomed Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Serdar Mutlu, pandemi sürecinde görüntüleme merkezlerinin sağlık sektöründeki yerinin önemli bir konuma geldiğine işaret etti.

HASTANELER COVİD’E YÖNELDİ
Koronavirüs tedavisinde görüntüleme merkezlerine büyük iş düştüğüne işaret eden Dr. Serdar Mutlu; “Tüm sağlık çalışanları bilir ki, sağlık hizmeti söz konusu olduğunda herhangi bir bahane aranamaz. Bu nedenle yükümüz bu dönemde oldukça arttı. Özellikle orta ve büyük ölçekli hastanelerin Covid-19 tedavilerine odaklandığı dönemde, bizim gibi görüntüleme merkezleri ve laboratuvarlar ise hastaların devam eden tedavilerine ilişkin görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinin aksamaması adına çok yoğun bir çalışma sürecine girdik. Hastaların tedavilerinin, kontrollerinin, tetkiklerinin zamanında yapılabilmesi için tüm sağlık çalışanlarımız durmaksızın ve yorulmadan çalışmaktadır” diye konuştu.

KADINLAR DİKKAT ETMELİ
Pandemi süreci nedeniyle insanların zorunluluk olmadıkça sağlık hizmeti kullanmayı düşünmediklerini söyleyen Dr. Mutlu, bu durumun doğal sonucu olarak erken teşhis edilmesi gereken birçok hastalığın tanısının geciktiğini kaydetti. Mutlu açıklamasının devamında “Kurum olarak özellikle kadınlarımız için rutin mamografi kontrol tarihlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uyarıları sıklıkla yaptık. Özellikle kanser tanısı almış veya tedavi gören hastalarımızın kontrolü, hekimler tarafından takip edilen hastaların rutin kontrol tetkikleri bu dönemde artış göstermeye başladı” dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ
“Sonomed olarak hasta odaklı, sürdürülebilir bir çalışma anlayışını rehber kabul ederek en zor zamanlarda da hastalarımızın yanında olmayı sürdürdük” diyen Dr. Mutlu “Kanser hastalarımızın tedavi sürecinde en küçük bir pürüz yaşaması adına her an ulaşılabilir olduk, olmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da toplam 10 adet merkezimiz bulunuyor” diyen Dr. Mutlu, şunları kaydetti: “Pandemi sürecinde çalışmalarımıza bir an olsun ara vermedik. Mevcut görüntüleme merkezlerimizin yanı sıra geçen sene hizmete açtığımız yeni şubelerde de tam kapasite çalışmaya devam ederek özellikle de kritik hastalıklarda önemli bir rol üstlendik. Bu süreçte en önemli önceliğimiz sağlık hizmetlerinin aksamaması özellikle de erken tanı şansının yitirilmemesi oldu.”