Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kaymakam Dallı; Maltepe’de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımların ardından Türkiye genelinde proje başlatıldı.

Kaymakam Dallı; Maltepe’de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir”
56 views
30 Mart 2021 - 17:50

Maltepe’de ‘30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz’ sloganıyla başlatılan projeye katılan Maltepe Kaymakamı Metfun Dallı, yayalara öncelik verilmesi konusunda sürücülere uyarıda bulundu.

Maltepe Bağlarbaşı İlkokulu önünde tüm Türkiye’de olduğu gibi 12.00-15.00 saatleri arasında  ” Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Eroğlu, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Aldemir, daire müdürleri, emniyet mensupları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol, öğrenci ve vatandaşlarla birlikte yaya geçidini kullandı. Trafik ekipleri tarafından sürücülere yaya ve okul geçitleriyle kavşaklarda yolun karşısına geçen yayaların önceliğinin olduğu bilgisi verildi.

Kaymakam Dallı, sürücüleri uyardı

Kaymakam Dallı, okuldaki öğrencilerle birlikte sürücülerin yayalara öncelik verip vermediğini kontrol ederek sürücülere broşür verdi. Dallı, sürücülere yaya ve okul geçitleriyle kavşaklarda yolun karşısına geçen yayaların önceliğinin olduğu uyarısında bulundu.

Yaya geçitlerindeki çizgiyi kırmızıya boyayarak dikkat çekiyoruz

Proje ile ilgili basın mensuplarına açıklamada bulunan Maltepe Kaymakam Metfun Dallı, ‘2018 yılında karayolları trafik kanunun 74 maddesinde düzenleme yapıldı. Işık olmayan yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken sürücülerin yavaşlamasını ve geçmek üzere olan yayalar varsa geçiş önceliği verilmesi gerektiren bir düzenleme getirildi. 2019 yılında “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” projesinde yayaya öncelik verildi. Bu sene de daha geniş kitlere ulaşmak amacıyla bugün buradayız. Bu proje yolun ortasındaki yaya geçitlerindeki çizgileri kırmızı renge boyayarak yaya önceliği kırmızı çizgimiz sloganıyla kampanya başlatıyoruz’ dedi.