Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Öztürk;  “2020 yılında Türkiye’nin pozitif büyümede sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirtti”

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk,  2020 yılında Türkiye’nin pozitif büyüme kaydeden sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Daha yüksek oranda büyüme için her zaman çalışmaya hazır olan özel sektörümüzün taleplerini dikkate alarak 2021’de sektörlerimizin büyümeye katkısını artırmalıyız” dedi.

Öztürk;  “2020 yılında Türkiye’nin pozitif büyümede sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirtti”
67 views
01 Mart 2021 - 16:04

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüme kaydetti. Son çeyrekte ise büyüme yüzde 5.9 oldu. 2019 yılında ise Türkiye ekonomisinde büyüme yüzde 0.9 olarak gerçekleşmişti. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk,  2020 yılında Türkiye’nin pozitif büyüme kaydeden sayılı ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “Daha yüksek oranda büyüme için her zaman çalışmaya hazır olan özel sektörümüzün taleplerini dikkate alarak 2021’de sektörlerimizin büyümeye katkısını artırmalıyız” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme verilerini açıkladı. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk açıklanan büyüme verilerini değerlendirdi.

Başkan Öztürk şu ifadelere yer verdi: 

“TÜİK, yılın son çeyreğinde ekonomimizin yüzde 5,9 büyüdüğünü açıkladı. İlk çeyrekte yüzde 4,5 büyüyne Türkiye, Korona çeyreği olarak adlandırılan ikinci çeyrekte -10,3 oranında küçüldü. Yılın ikinci yarısında hızlı topralanan ekonomimiz üçüncü çeyrekte yüzde 6,3 büyüme kaydetti. Son açıklanan dördüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüme ile 2020 yılını beklentilerimize uygun olarak yüzde 1,8 büyüme ile tamamlamış olduk. Türkiye 2020’de büyüme açısından birçok ülkeden daha iyi bir performans gösterdi. Ülkemiz pozitif büyüme kaydeden sayılı ülkeler arasında yer aldı. Rakamlara göre OECD ülkeleri arasında ilk, G-20 ülkeleri arasında ikinci sıradayız. Sektörler olarak değerlendirdiğimizde; sanayi sektörü yüzde 2,  tarım sektörü yüzde 4,8 büyürken, hizmetler sektörünün yüzde 4,3 küçüldüğünü görüyoruz. Dördüncü çeyrek verisinde yatırımlarda ise büyümenin yüzde 10,3’e yıl genelinde de yüzde 6,5’e çıktığını görmekteyiz. Sanayi üretiminde yılın ikinci yarısında başlayan artış büyümenin en önemli girdisini oluşturmuştur. Bu verilere göre oldukça zorlu geçen 2020 yılında her şeye rağmen fedakârca, özveri ile çalışan özel sektörümüz büyümenin itici gücü olmuştur. Daha yüksek oranda büyüme için her zaman çalışmaya hazır olan özel sektörümüzün taleplerini dikkate alarak 2021’de sektörlerimizin büyümeye katkısını artırmalıyız.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin