Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Şahika Ercümen’in tercihi ‘Bilim ve barış kıtası’ oldu

Şahika Ercümen’in tercihi ‘Bilim ve barış kıtası’ oldu
66 views
27 Aralık 2019 - 11:53

Serbest dalış rekortmeni milli sporcu Ercümen, AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasında, haber kategorisinde “Şehitlere saygı”, yaşam kategorisinde “Bilim ve barış kıtası”, spor kategorisinde “Şahika Ercümen’den dünya rekoru” adlı fotoğrafları seçti.

“Fotoğrafların hepsinde kendimle alakalı bir şeyler buldum”

Şahika Ercümen, “Yılın Fotoğrafları” oylamasında yer alan karelerin hepsinde kendisiyle alakalı bir şey bulduğunu söyledi.

Üç kategoride seçim yaptığı fotoğraflarla ilgili görüşlerini dile getiren rekortmen sporcu, “Fotoğrafların hepsinde kendimle alakalı bir şeyler buldum. Van’da dalışlar yaptık. Sarıkamış’ın 102 ve 103. yıl dönümü etkinliklerine katıldık. Sualtı fotoğrafları var. Çanakkaleli olduğum için, Çanakkale Savaşı benim hayatımda çok önemli bir yer ediniyor. Bundan dolayı haber kategorisinde oyumu Çanakkale şehitleriyle ilgili fotoğrafa verdim.” diye konuştu.

Yaşam kategorisinde Antarktika Kıtası’nda kendisinin de katıldığı bilim seferinde çekilen bir fotoğrafı seçen Şahika, “Yaşam kategorisinde ise benim için çok özel olan Antarktika bilim seferimizde Özge Elif’in çektiği fotoğrafı seçtim. Orada kalıcı bilim üssümüzün kurulması için çok önemli bir hamleydi. O ekibin bir parçası olmak, orada dalan ilk kadın olabilmek benim için çok özel. Oradan buzdağlarının görüntüsü benim de zihnimde hala canlı.” ifadelerini kullandı.

“Bu güzel karelerle ülkemizin ismini daha güzel bir şekilde duyurmuş oluyoruz”

Şahika Ercümen, spor kategorisinde oy kullandığı fotoğrafla ilgili şunları kaydetti:

“Spor kategorisinde ise bizim fotoğrafımız da yer alıyor. Yıllardır emek verdiğimiz, hazırlandığımız Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Gilindire Mağarası’ndaki dalışımızda sualtındaki asker selamımız var. O dünya rekoruyla ülkemizin ismini tüm dünyaya duyurabilmek çok önemliydi. Sualtı fotoğrafçısı, bizim de ekibimizin bir parçası olan Şebnem mükemmel kareler çekti. Kendisi bile içlerinden seçmekte zorlanmıştır. Bu fotoğrafın altı çok dolu. Çok büyük bir emek, ter ve gözyaşı var. Ülkemizin için bulunduğu zor bir anda o rekorun kırılması benim için çok büyük bir anlam ifade ediyor. Bu yüzde bu rekor anının fotoğraflanmasına oyumu verdim. Umarım ülkemize hayırlı olur. Tüm dünyada yapılan bir oylama. Bu güzel karelerle ülkemizin ismini daha güzel bir şekilde duyurmuş oluyoruz.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR