Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kayak Yaparken Cildinizi Yormayın

Kayak Yaparken Cildinizi Yormayın
84 views
23 Aralık 2019 - 14:15

Kışın tadını kayak merkezlerinde çıkarıyorsanız cildinize de dikkat etmelisiniz. Hem mevsime uygun şekilde bakım yapmalı hem de doğru ürünlerle cildinizi korumalısınız.  Cildinizin soğuk, rüzgâr, kar ve özellikle kış güneşinden olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız İsveçli güzellik teknolojisi markası FOREO’nun verdiği bakım tüyolarına kulak verin.

 

Kış aylarını güzelleştiren şeylerden biri de şüphesiz ki kar… Özellikle kayak sporu tutkunları için bir nimet niteliği taşıyan karın tadı da dağlarda çıkıyor. Spor sevenler kayaktan snowboard’a spor yapmanın tadını doyasıya sürerken temiz havadan da faydalanıyor. Kayak merkezlerinde gündüzler spor dolu, akşamlar ise şömine karşısında keyifli sohbetlerle geçiyor. Bazen kayak ya da snowboard yapmayanlar bile bu ortamın tadını çıkarmak için kayak merkezlerindeki otellere akın ediyor. Ancak dağın soğuğu, sert rüzgârları, bembeyaz kardan yansıyan güneş ışığı cilde ciddi zararlar verebiliyor.

Yükseldikçe UV ışınlarının etkisi de artıyor

Kış sporlarını sevenlerin karşılaştığı en önemli sorunların başında kar yanıkları geliyor. Yüksekliğin yanı sıra kardan yansıyan ultraviyole ışınlar nedeniyle cilt, güneş ışınlarına daha şiddetli bir şekilde maruz kalıyor. Uzmanlar, her 1000 metrede, UV düzeyinin yaklaşık yüzde 10 arttığına ve karın güneş ışınlarının yüzde 80’ini yansıttığına dikkat çekiyor. Bu nedenle kış sporları yaparken cilt gerektiği gibi korunmaz ve gerekli bakım yapılmazsa önce kızarıklık, ödem, kaşıntı gibi sorunlar ardından da cilt lekeleri ortaya çıkabiliyor. İsveçli güzellik teknolojisi markası FOREO kayak tutkunlarını yaşamaları muhtemel cilt problemlerinden korumak için önemli tüyolar veriyor.

En az 30 koruma faktörü şart!

Her şeyden önce ilk adım olarak mutlaka güneş koruyucu kullanın. En az 30 koruma faktörüne sahip bir güneş koruyucuyu, dışarı çıkmadan yarım saat önce sürün. Kreminizi her an yanınızda taşımanız faydalı olacaktır. Zira 2-3 saat arasında güneş koruyucu kremi yenilemeniz şart. Ayrıca koruyucu kreminizi mutlaka cilt tipinize uygun seçin. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz daha hafif yapıda, yağ içermeyen bir ürün; cildiniz kuruysa yoğun nem verip koruyan bir krem kullanabilirsiniz. Eğer renkli bir güneş koruyucu kullanırsanız cildinizin tonunu dengeleyerek bir taşla iki kuş da vurabilirsiniz. Dudak koruyucuyu da sakın ihmâl etmeyin ki cildinizin pırıltısı çatlak dudaklarla bozulmasın.

Sadece iki dakika yeter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR