Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Başkanlar Cem TV’de Maltepe Gülsuyu Cemevi

Başkanlar Cem TV’de Maltepe Gülsuyu Cemevi
90 views
15 Kasım 2019 - 2:38

Cem TV’de Atakan Sönmez’in sunduğu “Not Defteri” programında gündeme alınan Maltepe Gülsuyu Cemevi binası ve kültür merkezinin geleceği ve sorunların çözümü konuşuldu.

Programa; Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Avukatı Ulaş Çam, Maltepe Belediyesi eski Başkanlarından Fikri Köse ve Mustafa Zengin katıldılar.

BAŞKA BİR VAKIF KURMAYA GEREK YOK

Maltepe eski Belediye Başkanı Fikri Köse; “Cemevi projesi Bahtiyar Uyanık dönemiyle başlayan bir süreç. Arsa büyüktü. Plan program yapmak gerekiyordu. İzzettin hocayla bu konuları detaylı görüşmüştük. Burada neler yapılması gerektiğini İzzettin Hocam, Hüseyin Koca, Turan Karadağ ve birçok isimle çok toplantılar yaptık. Parsellerin birleşmesi ve yukarıda ki binanında kalması isteniyordu. İzzettin hocayla yeni yerin temelini attık.

Mustafa başkandan sonra Cemevi yıkıldı. Ali başkanın insanlarla konuşup konuyu çözeceğini düşünüyorum. Başka bir vakıf kurmaya gerek yok. Cem Vakfı’nın burada çok büyük emeği var. Çözülmesi içinde Ali başkana talepleri de buradan iletmiş olayım. Sorun hukuken çözülmüş durumda. En kısa zamanda da Cem Vakfı’na devredileceğine düşünüyorum” dedi.

EMEKLERİMİZE YAZIK OLMUŞ

Maltepe eski Belediye Başkanı Mustafa Zengin; “Bahtiyar başkan ve Fikri Köse’nin yaptıkları ortada. Bize çok fazla bir iş kalmamıştı. Belediye olarak yapılması gerekeni yaptık. Ev sahibiydik, kiracımızı mağdur etmemek için elimizden geleni yaptık.

2014 yılında belediyeden ayrıldığımızda Cemevi ve kültür merkezini açılacakmış gibi bıraktık. Emeklerinize yazık olmuş. Sonraki süreçte duyduklarımıza üzüldük. Böyle bir işin hizmetkârıyız. Burada tahsisi kaldırdık, kiralama yoluna gittik.

Cemevini önce Süreyyapaşa Vakfı’na sonra da Mataş’a devredilmesinde hülle vardır. Vatandaş ilerleyen süreçte burada sorunu çözer. Vatandaş burada en güzel dayanışmayı yapar projeyi tamamlar. Kötü niyetin olduğu yerde çözüm yoktur” dedi.

HANGİ CAMİNİN ANAHTARI
BELEDİYENİN ELİNDE

Cem Vakfı Başkanı Erdoğan Döner; “İki başkanımda yaptıklarından bahsediyorlar. Bir cemevimiz vardı. Biz de oranın kiracısıydık. Tüm kiralarımızı ödedik. 2015’e kadar kesintisiz devam etti. Bir el buralara çomak soktu. Buraları kırmadan dökmeden hukuki süreç başlattık ve kiracı olmamız tescillendi. Cemevine TV kanalımızı çekim yapması için gönderdik. Belediye burada yayın yapılmasına izin vermedi. İzzettin hocamizin telkinleriyle bu süreci takip ettik. Belediye desteğiyle şimdi yeni bir vakıf kuruldu. Buraları kimse basamak olarak kullanmasın.

Orası yıkıldı. Belediye taşınan yerin kirasınıda ödedi. Başkanla da 3-4 defa görüştük. Hangi caminin anahtarı belediyenin elinde. Belediye yapar teslim eder. Siyaset üretme sanatıdır. Pendik Belediyesi 14 milyon harcayarak protokolle kullanıma hazır sıfır binayı bize teslim etti. Tuzla’da temeli atıldı. Yalova, Sarıyer ve Tekirdağ’da girişimlerimizle belediyeler Cemevleri yapmak için emek harcıyorlar.

Biz belediye ile mahkemelik olmaktan memnun değiliz. Derneğe de söyledik. Gelin birlikte çözelim dedik. Versin belediye kalanını biz tamamlayalım. Bizim kırmızı çizgimiz inancımızdır. Çözümden yana derneğe de elimizi uzatıyoruz. Bu sorunu, devletimizle, belediyemizle, emniyetimizle, vatandaşlarımızla çözeceğiz. Cem Vakfı kimsenin babasının malı değildir. Belediye Başkanı sürece artık müdahale etmemelidir. Alevilik yükselen bir yıldızdır, bunun önüne kimse geçemez” dedi.

BELEDİYE BURAYI BİZE VERMEK İSTEMİYOR

Cem Vakfı Avukatı Ulaş Çam; “Cem evinde vakfın bayrağı indirilip, derneğin bayrağının asılmasıyla birlikte başlayan süreçten sonra Kaymakamlığa başvurduk. Vakfın yönetimsel sorunu denilerek reddedildi. Biz kiracılık görevimizi yerine getirdik. Mahkeme bizi haklı gördü ve orada olamadığımız 2 yılın kiralarını da ödedik ve ödemeye devam ediyoruz.

Orası vakıfa boş bir arsa olarak verildi ve bağışlarla yükselen bir yapı olduğu için son yaşananlarla birlikte yapılarla ilgili değer tespiti yaptırttık. İşin özü kiralarımızı ödememize rağmen belediye burayı bize vermek istemiyor”dedi.

MATAŞ’A 25 YILLIĞINA DEVRETTİK

Programa mesaj atarak konu hakkında bilgilendirme yapan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Levent Polat; “Çok amaçlı kültür merkezi ve Cemevini önce Süreyyapaşa Vakfı’na sonra da 25 yıllığına belediye iştiraki Mataş’a devredilmiştir. Projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Maltepe Cemevi derneği burada faaliyetlerini devam ettirmiş ve bu durum iş güvenliği yasalarına aykırıdır. Proje durma noktasına gelmiştir” dedi.

Haber; Murat Barış/Prestij Gazetesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR