Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun
131 views
26 Ağustos 2019 - 11:09

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan büyük taarruzda, yaşlısından gencine, kadınından erkeğine, birlik ve beraberlik ruhu ile verilen büyük mücadele 30 Ağustos’ta destan yazılmıştır. Bu destan adını da tarihe altın harflerle kazımıştır.

“Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos, bir milletin tekrar ayağa kalktığı ve dirildiği bir tarihtir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, hem Cumhuriyete ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur.

Bugün bizlere düşen, bütün imkansızlıklara, bütün yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhu içinde daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır.

Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen şer güçler bulunmaktadır. Bunlara karşı 97 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugün de aynı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü sağlamak uğruna hayatlarını seve seve feda edan aziz şehitlerimize Allah’tan Rahmet, kahramanca mücadele eden onurlu gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunar, tüm Ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI NEDİR?

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR