Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Demek ki… Başlangıç…

Demek ki… Başlangıç…
144 views
23 Mayıs 2019 - 0:41

Sağlıklı toplum, sağlıklı aileden oluşur. Evin içi temizse, evin önü de temizdir, sokaklar da temizdir; sokaklar temizse caddeler de temizdir; caddeler temizse, ilçe de temizdir; il de temizdir, illeri temiz olan ülkenin kendisi ve yöneticileri de temizdir.

O zaman demek ki başlangıç ailedir; yani aileden başlamak lazım… Evlilik çağına gelen bireyin aile olabilme kriterleri belirlenmeli, “sağlıklı evlilik, sağlıklı çocuk, sağlıklı yuva nasıl kurulur”un eğitimi olmalı…

Nerede mi? Cevap basit, “Eğitim Sistemi”nde.

Nikahı kıyan belediyelerde bu işe acilen el atması gerekir! “Ne alaka?” diyebilirsiniz.

Bakın şimdi, farzedelim belediyeler evlilik eğitim birimi kursları açsa, evlenecek çiftler bu kurslara katılıp “Evlenebilir” sertifikası alsa, kontrol mekanizması kendiliğinden oluşur… Bu mekanizmayı şöyle dramatize edersek; evlenecek kişi arkadaşına *Sertifika aldın mı?” diye soracak, almadıysa “Git al” diyecek. Hatta “biz sağlıklı bir yuva ve o yuvada iyi bir ebeveyn olup sağlıklı birey yetiştirmek için bu eğitimi almalıyız. Almazsan ben yokum” der. Bu bir başlangıç olur diye düşünüyorum, ileri aşaması, sertifikası olmayanın nikahı kıyılmaz..

Şimdi bu yazıyı okuyanların aklında hemen şu geçebilir; “imam nikahıyla hallederler kardeşim.” Onun da cezai şartlarını, ülkeyi düşünüyorlarsa Yürütme ve Yasama Organı koymalı diye düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla…

Ne kadar kalabilceksek…

Kadir Karaman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR