Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Vatan uğruna can verilir, ama vatanın bir tek çakıl taşı verilmez”

“Vatan uğruna can verilir, ama vatanın bir tek çakıl taşı verilmez”
221 views
06 Mayıs 2019 - 13:47

Ekonomistakademisyen ve siyasetçi kimlikleriyle öne çıkan Türkiye’nin 22. Başbakanı Tansu Çiller, 1993–1996 yılları arasında görevini sürdürmüş olup, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın Başbakandır.

İlk ve tek kadın Başbakan olmanın yanı sıra; 15 yıla yakın siyaset hayatı boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Hazine ve Ekonomi Bakanı, ilk kadın Dışişleri Bakanı, İlk kadın Başbakan Yardımcısı ve iktidar olan bir siyasi partinin ilk kadın Genel Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ayrıca, tüm İslam Ülkeleri arasında, kuşaklar boyu siyasette etkin bir aileden, siyasi bir hanedandan gelmeyen, seçilmiş tek kadın Başbakandır.

Figür üzerindeki kostüm, 1993 yılında Çiller’in Parti Genel Başkanı seçildikten sonra partisinin başında katıldığı ilk genel seçime yönelik çalışmalarında giydiği kostümlerdendir ve kendisi tarafından Madame Tussauds İstanbul’a hediye edilmiştir.

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Tansu Çiller New Hampshire Üniversitesi‘nde master çalışmasını tamamlamış, Connecticut Üniversitesi‘nden doktorasını almış ve doktora üstü öğrenimine ve çalışmalarına  Yale Üniversitesi‘nde devam etmiştir. Ayrıca, Nobel Ekonomi Ödülü almış olan Profesör Simon Kuznets’in Asistanlığını yapmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi Profesörü ve Ekonomi Bölümü Başkanı olarak görev yapan Tansu Çiller’in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

Özer Uçuran Çiller ile evli olan Tansu Çiller, Mert U. Çiller ve Berk U. Çiller’in annesi, Cansu U. Çiller ve Öz U. Çiller’in babaannesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR