Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Son Dakika: İsrail Gazze’deki Anadolu Ajansı binasını vurdu

Son Dakika: İsrail Gazze’deki Anadolu Ajansı binasını vurdu
101 views
05 Mayıs 2019 - 1:54

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binaya hava saldırısı düzenledi. 

İsrail ordusu, Gazze’den atılan roketleri gerekçe göstererek bugün öğleden sonra bölgeye hava saldırıları başlatmıştı.

Saldırılarda 1’i bebek, 1’i hamile olmak üzere 3 Filistinli şehit olmuş, en az 12 kişi de yaralanmıştı.

İsrail ordusu, önceki yıllarda da bir çok basın kuruluşuna ait binayı hedef almıştı.

Filistin Hükümeti‘nden konuyla ilgili, “AA ofisinin hedef alınması, tanıkların uzaklaştırılması girişimidir ve İsrail’in Gazze’ye yönelik katliamlarına hazırlıktır.” açıklaması yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geçmiş olsun telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı‘yı arayarak, İsrail’in AA ofisinin bulunduğu binayı vurması dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İsrail’in AA ofisinin bulunduğu binayı vurması nedeniyle AA Genel Müdürü Kazancı’ya geçmiş olsun dileğinde bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İsrail’in, Anadolu Ajansının (AA) çalışma ofisinin bulunduğu binayı vurarak uluslararası hukuku ve insani değerleri hiçe sayan eylemlerine bir yenisini daha eklediğini belirtti.

“AA’nın hedef alınması İsrail’in saldırganlığının yeni göstergesi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Anadolu Ajansı binasının hedef alınması İsrail saldırganlığının yeni göstergesi. İsrail’in uyguladığı şiddet insanlığa karşı suçtur.” dedi.

AA Genel Müdürü Şenol Kazancı‘yı arayarak geçmiş olsun dileklerini ileten bakanlar arasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi AkarSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da yer aldı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter hesabında şu ifadeleri kullandı:

“Bu akşam İsrail’in yaptığı saldırıyla Anadolu Ajansının da yer aldığı binanın vurulması, Türkiye’nin mazlumların yanında vakur duruşunun ve yapılanların dünyaya aktarılmasının ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Anadolu Ajansına ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizle.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yaptığı paylaşımda, “İsrail’in Gazze’deki Anadolu Ajansı ofisini savaş uçaklarıyla vurmasını şiddetle kınıyorum. Filistinli kardeşlerimizin sesi olan Anadolu Ajansı ailesine geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Anadolu Ajansı çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini ileterek, “İsrail’in Gazze’deki Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını kınıyorum. İsrail’in uluslararası hukuku hiçe sayan, sorumsuz, kural tanımaz tavrına karşı Filistin’in haklı davasının yanında olmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Anadolu Ajansının Gazze’deki ofisi de dahil sivil hedeflere yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını kaydetti.

‘Dünya kamuoyu en güçlü şekilde tepki vermeli’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İsrail ordusunun hava saldırısı düzenleyerek Anadolu Ajansı (AA) ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını kınadı. 

Dönmez, Twitter hesabından yayımladığı mesajda “İsrail’in sivil halk ve masumları gözetmeksizin yaptığı katliamları tüm dünyaya duyurmaya çalışan Anadolu Ajansına yönelik saldırısını kınıyor, haber alma özgürlüğüne vurulan bu darbe karşısında bütün dünya kamuoyunun tepkisini en güçlü şekilde vermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail’in Anadolu Ajansının Gazze’deki ofisinin bulunduğu binayı vurması asla kabul edilemez. Bu olayı şiddetle kınıyorum. Dünyadan haber almamız için canla başla çalışan Anadolu Ajansı çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise İsrail ordusunun AA’nın ofisinin de bulunduğu binaya yaptığı saldırıyı kınadı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kurum, “Gazze Şeridi’ndeki Anadolu Ajansımızın binasına saldıran İsrail ordusunu şiddetle kınıyorum. Zor şartlar altında Filistin’deki zulmü dünyaya duyuran Anadolu Ajansı çalışanlarına geçmiş olsun diyor, uluslararası basın kuruluşlarının bu saldırıya sessiz kalmamasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “İsrail’in Gazze’de AA ofisinin de bulunduğu binaya ve masum sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “İsrail’in AA ofisine yönelik saldırısını kınıyor, bölgedeki AA çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Her daim doğru ve tarafsız habercilik yapan dünya markamız AA @anadoluajansi‘na yapılan saldırıyı kınıyoruz. Eşkıyalıkla, bombalarla ve saldırılarla en başta kendi ülkelerine ve bölgesine zarar verdiklerini er geç anlayacaklar. AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve ekibine geçmiş olsun.”

Fahrettin Altun: En şert şekilde kınıyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da konuyla ilgili değerlendirmesinde “İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde AA ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını en sert şekilde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail’in Gazze’de Anadolu Ajansının binasını da hedef alan ayrımsız saldırılarını şiddetle kınıyoruz.” denildi.

“Şiddetle kınıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İsrail, yeni bir saldırganlık örneği göstererek Anadolu Ajansı’nın Gazze’deki ofisinin bulunduğu binayı vurmuştur. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise “İsrail, saldırgan tutumunda sınır tanımayarak, gerçekleri dünyaya haykıran Anadolu Ajansımızı hedef aldı. Lanetliyoruz.” dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “İnsanlığa karşı suç işlemeye devam eden İsrail’in Gazze’deki AA ofisini roketlerle hedef almasını şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde içinde Anadolu Ajansı (AA) ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını kınadı.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Genel Müdür Şenol Kazancı’yı arayarak İsrail’in AA ofisinin olduğu binayı vurmasından dolayı geçmiş olsun dileğinde bulundu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı‘yı arayarak İsrail ordusunun AA ofisinin de bulunduğu binayı vurması dolayısıyla geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kurtulmuş, Twitter hesabından yayımladığı mesajında “İsrail işgal ordusunun Gazze’deki Anadolu Ajansının ofisinin bulunduğu binaya yaptığı saldırı kabul edilemez. İsrail’in Gazze’deki insanlık suçlarını dünya kamuoyuyla paylaşan Anadolu Ajansına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazze Şeridi’nde içinde Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binayı vuran İsrail’i kınıyor, AA ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Anadolu Ajansı, Filistinli mazlum kardeşimizin dünyadaki sesi olmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binayı hava harekatıyla vurmasına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin davasına sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi.

AA’ya geçmiş olsun dileğinde bulunan Yıldız, şunları kaydetti:

“Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İsrail’in yaptığı, oradaki zulmün dünyaya duyurulmasının önüne geçmeye çalışmak, yani engelleme. Basın hürriyeti, haber alma özgürlüğü dediğimiz şey İsrail’in umurunda değil. Yaptığı, hukuksuzlukları perdeleme, gizleme, dünyaya yayılmasının önüne geçilmesidir.”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabında şu ifadeleri kullandı:

“Anadolu Ajansının Gazze ofisine yönelik İsrail’in gerçekleştirdiği terör saldırısını lanetliyorum. 

Anadolu Ajansı İsrail’in terör saldırılarına rağmen doğruları ve İsrail terörünü duyurmaya, Gazze ve Filistinlilerin sesi olmaya devam edecektir. AA, susmaz ve susturulamaz.” 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Twitter’dan paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in Gazze şeridinde Anadolu Ajansının ofisi de dahil sivil hedeflere yönelik düzenlediği saldırıyı şiddetle kınıyorum. Anadolu Ajansı çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Yunanistan’ın resmi haber ajansı Atina Haber Ajansı/Makedonya Basın Ajansının (ANA/MPA) Başkanı ve Genel Müdürü Michalis Psilos, İsrail ordusunun, Anadolu Ajansının (AA) ofisinin de bulunduğu binayı vurmasını kınadı.

Medya İşçileri (Medya İş) Sendikasından, “Anadolu Ajansına ve çalışanlarına yapılan saldırı, özgür basına ve kitlelerin haber alma hürriyetine yapılmış bir saldırıdır.” açıklaması yapıldı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR