Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Maltepe ile Filistin arasındaki proje işbirliği gelişiyor

Maltepe ile Filistin arasındaki proje işbirliği gelişiyor
123 views
04 Mayıs 2019 - 0:44

Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak İstanbul’a gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği üyesi 4 psikolog, İstanbul’da EMDR-Avrupa Derneği tarafından sağlanan 4 günlük “PTSD Tedavisinde EMDR Terapisitliği 1. Kademe” eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

Proje ortaklığımız sonucunda, İsrail bombardımanı nedeniyle kolunu ya da bacağını kaybeden ve savaşa bağlı olarak travmatize olan yüzlerce Gazzeli çocuğun psikolojik rehabilitasyonu için Filistinli psikologlara EMDR terapisini uygulama yeterliği kazandırılmış oldu. İlçemizdeki Suriyeli çocukların post-travmatik stres bozukluklarının tedavisinde büyük başarı sağladığımız ve bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından kendi alanında en iyi devlet projesi ödülünü kazanmamızı sağlayan EMDR terapisi tekniği, Gazzeli dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz proje ortaklığımız sayesinde artık Filistinli çocukların tedavisinde de kullanılmaya başlandı.

Katıldıkları eğitim çalışmalarının yanı sıra, dernek başkanı Muhammed Abbas Maltepe Kaymakamlığı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında düzenlenen “Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak” isimli panelde konuşmacı olarak yer aldı. Panelden iki gün sonra, 26 Nisan Cuma günü, Kaymakamlığımız tarafından Filistinli konuklarımız onuruna bir akşam yemeği düzenlendi.

Akşam yemeğinde davet sahibi Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Filistin ile ülkemiz arasındaki tarihsel ve kültürel bağların önemine dikkat çekerek, Filistinli dostlarımız ile proje işbirliğimizin önümüzdeki aylarda gelişerek devam edeceğini belirtti. Yemekte ayrıca, bundan sonraki süreçte devam edecek proje ortaklığımız ve gerçekleştirilecek ortak etkinlikler konusunda fikir teatisinde bulunuldu. Konuklarımız 28 Nisan tarihinde İstanbul Havaalanı’ndan ülkelerine yolcu edildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR