Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Trafikte ikna eden seçimi kazanır!

Trafikte ikna eden seçimi kazanır!
96 views
14 Mart 2019 - 17:20

Yerel seçimlere günler kala Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul, şüphesiz en çok konuşulan iller arasında bir numara oldu. Hem AK Parti hem CHP İstanbul adayı sahaya indi, çalışmalar yaptı. Vatandaşlar ile sohbet edip, esnaf ziyaretlerinde halkı dinledi. Projelerini anlattı. Tüm projeleri dinleyen halkın birinci gündemi ise trafik oldu.

İBB seçimleri için öücadele kıyasıya sürüyor. Açıklanmayan ama kulislere yansıyan anketlere göre iki aday arasında seçim artık pamuk ipliğine bağlı duruma geldi. Vatandaşın önemli kısmı oylarını siyasi tercihlerine göre verecek ancak seçimin kaderini de “Trafiğe çözüm getireceğine inandıran” belirleyecek. Hem Yıldırım, hem İmamoğlu diğer projelerini tam olarak açıklamadan, İstanbul’un ortak sorunu olan “ulaşım ve trafiğe” vurgu yapıyor, sorunları çözeceğiz diyor. Peki nasıl? Vatandaş yıllardır çözülemeyen sorunun beş yıl içinde çözülemeyeceğine inanıyor. Adayların ise bu konuda işleri zor çünkü vatandaş kendi aracı ile trafikte esir, metro ve metrobüs başta olmak üzere diğer toplu taşıtlar ile sıkış tıkış… Hal böyle olunca adayların açıklamaları ve projeleri vatandaşlar için sadece “seçim vaatleri” olarak kalıyor.

İmamoğlu: “Masada ilk işimiz trafik olacak”

CHP’nin İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu, “Trafik bu kentin kaderi olamaz. Her birimi hayatından ortalama 2 saat çalındığını biliyoruz. Bu trafik sorununu kararlılıkla ve inançla çözeceğiz” dedi. İmamoğlu, “Ulaşım sorunu kesinlikle en öncelikli meselem. Türkiye’de ve dünyada bu alanda çalışan çok değerli uzmanlar var. Hiçbir önyargı gütmeden toplumun her kesimini dinleyip İstanbul’daki birçok tali noktada ulaşım sorunlarını çok rahatlıkla çözebileceğimi biliyorum. Ben 5 yıldır süreci izleyen ve içinde olan bir belediye başkanıyım. Masada herkes bulunacak ve ilk işimiz trafik olacak. İstanbul’da trafik ve ulaşım sorununu çözeceğiz. Bu kentin ömrü yollarda geçen çileli insanlarına sesleniyorum 5 yıl sonra karşıma çıksınlar trafikte sayende insan olduğumu hissettim desinler diye adayım. Beylikdüzü’de başardığımı İstanbul’da başaracağım. Benim için halka hizmet etmek Hakk’a hizmet etmektir” dedi.

Yıldırım: “Trafik sürekli akacak”

Ak Parti’nin İstanbul Adayı Binali Yıldırım, “AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul trafiğini çekilebilir seviyeye getireceğini belirterek, “Trafik durmayacak, yürüyecek. Sürekli 80 kilometre olmayacak ama mutlaka akacak. Durma zamanını azaltacağız. Bekleme süresini 45 dakikadan 25 dakikaya indireceğiz” dedi. Trafiği etkilen bir diğer etkenin de otopark sorunu olduğunu söyleyen Yıldırım, “Parklanma işi site bazında ele alınacak, mahalle bazında ele alınacak, ilçe bazında ele alınacak. Ulaşım entegrasyonunda aktarma noktalarında ele alınacak. Şöyle düşünmekte fayda var. Evinizden çıkıp arabasına binip, gideceği yerde arabasından inmek kadar konforlu bir ulaşım yok. Bu olmuyorsa ne yapmanız lazım. Aracına bin Ayrılıkçeşme’ye gel. Orada aracını bırak parka, bin metroya. İster Sirkeci’ye, ister Kartal’a git. Yenikapı’da in Şişli’ye Mecidiyeköy’e git. Dön gel aracınla evine git. Bu ulaşımda entegrasyon demektir. Aktarma istasyonu çevresinde park alanları oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Çözümü inandırıcı olan kazanır!

İki adayın açıklamalarından çıkarımlar yapan vatandaşlar tabii ki son kararı sandıkta verecek. Ancak görünen o ki İstanbullu çilesini çözeceğine inanan adayı o koltukta görmek istiyor. Yaklaşık 25 yıldır sadece isimler değişse de anlayış değişmedi. Şimdilerde İmamoğlu ile bu konuda bir değişim yaşanmasına kesin gözü ile bakılıyor. İşte orada da iddiyı ortaya koyuyoruz. “Vatandaşı trafik sorununu çözeceğine ikna eden seçimi kazanır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR