Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Geleceğe Gülümse projesi, Kartal Belediyesi’nin de desteğiyle çığ gibi büyüyor

Geleceğe Gülümse projesi, Kartal Belediyesi’nin de desteğiyle çığ gibi büyüyor
199 views
23 Ocak 2019 - 13:26

Doğdukları şehirden, ailelerinden veya herhangi bir diğer sebepten ötürü eğitime ve temel ihtiyaçlara ülkenin çok büyük bir kısmına göre daha kolay erişebildiğinin farkında olan bir grup gencin fikrinden doğan Geleceğe Gülümse projesi, Kartal Belediyesi’nin de desteğiyle çığ gibi büyüyor.

 

Kartal Belediyesi ve Burak Bora Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği’nin fırsat eşitliği yaratmak amacıyla 2015 yılında başlattığı “Geleceğe Gülümse” projesi, 3 yılda 1000’den fazla gence ulaştı.

 

İstanbul’un en iyi 10 lisesi arasında yer alan Burak Bora Anadolu Lisesi’nin mezunlar derneği ve derneğe kurulduğu günden bu yana tüm projelerinde destek olan Kartal Belediyesi Destek Hizmetleri ve İşletme İştirakler Müdürlüğü, fırsat eşitliği yaratmak amacıyla Türkiye’nin 7 bölgesindeki ihtiyaç sahibi okullara ve öğrencilere ulaşmaya devam ediyor. Projeyle aynı liseden mezun olmuş gönüllüler, çevre bilinci, kitap okumanın önemi, toplumsal cinsiyet, insan ve çocuk hakları gibi içerik programlarını, kendilerinden kilometrelerce uzaktaki öğrencilere ulaştırıyor. Bu çalışmalar kapsamında şimdiye kadar, Bartın, Yozgat, Çorum, Bayburt, Çanakkale ve Elazığ’da bulunan köy okullarına bizzat giden 50 gönüllü genç, her bir okula; 3000 kitap hacminden daha büyük bir kütüphane, bir sanat atölyesi, bir fen odası ve bir Makerspace (Bilgisayar Kodlama Atölyesi) kurdu. Gönüllü ekip ayrıca; bölgelerdeki tüm çocukların giyim, kırtasiye, teknoloji ihtiyaçlarını gidermekle birlikte onlarla meslekler bilgisi, kitap sevgisi, kadın erkek eşitliği, çevre bilinci, engelli farkındalığı, sanat fikri ve yaratıcılığı gibi konularda gün boyunca eğitim etkinlikleri yapıyor. Kartal Belediyesi de bu sosyal sorumluluk projesi yolculuğu boyunca derneğe, aralarında lojistiğin de olduğu birçok desteği sağlıyor. Konuyla alakalı dernek üyeleri; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz başta olmak üzere Destek Hizmetleri ve İşletme İştirakler Müdürü Cem Çetin ile tüm personele her projelerinde gösterdikleri ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

Burak Bora Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği

 

Seramik sanatçısı Ülkü Bora’nın genç yaşta aramızdan ayrılan oğlu Burak Bora adına yaptırdığı ve İstanbul’un en iyi 10 okulundan biri olan lisenin mezunları arasındaki etkileşimi arttırmak için 2012 yılında kurulan dernek; 6. yılı itibariyle 800’ü aşmış üye sayısı ve genişleyen bağlantı ağıyla ülkenin en büyük mezunlar derneklerinden biridir. Kariyer anlamında başarılı olmuş mezunları ile daha genç mezunları arasında köprü görevi görmekte, her yıl onlarca sosyal ve akademik etkinlikte mezunları buluşturmaktadır. Derneğin, sosyal sorumluluk alanındaki fikri olan “Geleceğe Gülümse” 3 yılın ardından çığ gibi büyüyerek çalışmalarına devam etmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR