Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Altın İmza ödülleri sahiplerini buldu

Altın İmza ödülleri sahiplerini buldu
106 views
10 Ocak 2019 - 18:35

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Altın İmza Ödülleri, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Elite World Asia Hotel’de düzenlenen özel gecede sahiplerini buldu.

Türkiye’de gazetecilik mesleğini icra edenleri, mesleğe gönül verenleri ve gazetecilerle iş ya da fikir paydalarında buluşanları bir araya getirmek üzere “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle AYGAD tarafından özel bir gece düzenlendi. “AYGAD Altın İmza” ödül töreninde çok sayıda gazeteci ve siyasetçi ödüle layık görüldü.

“Basın ve Yayın Özgürlüğü Temel İnsan Haklarındandır”

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, “Gerek hakları ellerinden alınarak, gerek bazı yaptırımlar ile sindirilerek, gerek şiddet görerek, hatta öldürülerek bu mesleğe gönlünü veren meslektaşlarımızın bu endişelerle görevlerini sağlıklı yerine getirmesi imkansız. Yakın zamanda şahit olduğumuz ve dünya çapında medyanın gündemine oturan Cemal Kaşıkçı’nın  vahşice katledilmesi başta olmak üzere bu meslek uğruna canını feda etmiş tüm gazetecileri saygı ve rahmetle anıyoruz. Bugün hala basında yer bulan Cemal Kaşıkçı vesilesi ile karşılaştığımız zorlukların ve şiddetin dünden bugüne değişmediğine değinmek, gazetecilerin ve gazetecilik gibi onurlu bir mesleğin şartlarına ve zor koşullarına dikkat çekmek isterim.  Herkes, bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce, ifade ve serbest eleştiri hakkına sahiptir. Bireylerin bu hakkı kullanmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü de temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır” dedi.

“Sansürü Asla Kabul Edemeyiz”

“AYGAD olarak da kuruluş amacımız ile de örtüşen; meslek etiğinin gerektirdiği bazı durumlar ve sorumluluklar vardır” diyen Başkan Işıkdağ, “Bizler; toplum başta olmak üzere kanun, kurum ve kuruluşlara karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken özgürlük sınırlarımızın da dışına çıkmamamız gerektiğini unutmadan tüm zorluklara rağmen mesleğimizi icra etme mücadelesindeyiz. Fakat Devletin bekasını, ve toplumun bütünlüğünü tehdit altına sokacak durumlarda, gazetecinin kendi haberine otosansür uygulaması gerektiğinin bilincindeyiz. Ancak sansürü asla kabul edemeyiz, hiçbir meslektaşımızın da kabul etmemesini temenni ederiz.  Geldiğimiz noktada; özellikle çapraz tekelleşme bizi bağımlı hale getirmiştir. Gazeteciliğin mesleki sorunları ve gazeteci üzerindeki baskılar, hiçbir hükümet ve iktidara bağlı olmayan durumlardır. Meslektaşlarım, elbette sorumluluklarının bilinci ve bunun vicdani baskısı altında olmayı kendilerine ilke edinmelidir. Fakat toplum veya erklerin yersiz baskılarına hep birlikte karşı çıkmalıyız. Bu konu; sadece gazetecileri değil, siyasileri, STK’ları, sokaktaki vatandaşı dahi bilgi edinme bağlamında ilgilendiren bir konudur.  Geldiğimiz noktada; günümüz şartlarından bahsedersek, İstanbul yerel basını ayakta durmakta zorluk çekiyor. Yaşadığı zorlukları gerekçe göstererek pek çok meslektaşımız maalesef yaptığı hatayı, yanlışı meşrulaştırma eğilimine girebiliyor. Bu da mesleğin ilkeleri, etik kuralları ve ahlaki değerleriyle ters düşüyor” diye konuştu.

Başkan Işıkdağ Gazetecilerin Sorunlarına Dikkat Çekti

Basın İlan Kurumu’nun tutumundan yana şikayetlerin çözülmediğini ifade eden AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, “Bu ekonomik şartlar altında ezilen yerel basının özlük haklarını da tam anlamı ile kullanamadıkları su götürmez bir gerçektir. Birkaç örnek verecek olursak, yerel basın mensupları İstanbul’da ücretsiz toplu ulaşımdan yararlanamıyor. Yerel gazetelerde kanunen yayınlanması gereken ilanlar verilmiyor. Otoparklardan ücretsiz faydalanamıyoruz. Bunlar gibi birçok olumsuz örnekleri sıralayabilirim.    “AYGAD Altın İmza” Ödül Töreni ile bölgemizde hizmet anlamında büyük başarılara imza atan siz değerli yöneticilerimizi, haber ve yayınları ile toplumda farklılık oluşturan meslektaşlarımızı ödüllendirmek onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerin ayrıcalıklı yanlarınıza dikkat çekmek ve bu alanlarda teşvik görevimizi de yerine getirmiş olmak adına başarılı olduğunuz alanlara vurgu yapmayı tercih ettik. Göreve gelmenizle birlikte, projelerinizle yaşadığımız bölgeye değer kattığınız için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. İlçelerimizi, ilimizi ve ülkemizi mesleklerimizle birlikte yarınlara daha iyi taşımanızı diliyorum” şeklinde konuştu.

10 Ocak İdareciler Günü’nü de kutlamayı unutmayan Başkan Işıkdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstün bir vazife bilinciyle hareket eden, devleti ve hükümeti temsil sıfatıyla idare eden, Siz değerli idarecilerimizin gününü kutladığımı da ifade etmek isterim. Görevleri başında şehit olan veya hayatını kaybeden tüm yöneticilerimize rahmet diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Mesleki Ödüller

AYGAD gecesinde ödül alan gazeteciler şöyle:

• YILIN HABER PORTALI

SÜMEYRA TEYMUR – HABERLER.COM

• ÖZEL ÖDÜL

HANDE FIRAT – 15 TEMMUZ DARBE KALKIŞMASI CUMHURBAŞKANININ HALKI SOKAĞA DAVETİ

• YILIN TELEVİZYON HABERİ

VEYİS ATEŞ – AFRİN ÖZEL

• YILIN HABER BÜLTENİ

DOĞAN ŞENTÜRK – FOX TV ANA HABER BÜLTENİ

• YILIN HABER KANALI

ABDULHALİK ÇİMEN – A HABER TELEVİZYONU

• YILIN GAZETE HABERİ

MEVLÜT YÜKSEL – YALANMETRE

• YILIN KÖŞE YAZARI

SÜLEYMAN ÖZIŞIK – TÜRKİYE GAZETESİ

• YILIN TELEVİZYON RÖPORTAJI

NAZLI ÇELİK – KATO DAĞI ZİYARETİ

• YILIN GAZETE RÖPORTAJI

ALEV GÜRSOY CİMİN – POSTA GAZETESİ

• YILIN MAGAZİN PROGRAMI

MÜGE DAĞISTANLI/ GÜLŞEN YÜKSEL – 2.SAYFA

• YILIN EKONOMİ PROGRAMI

EBRU BAKİ – PARA GÜNDEM

• YILIN SPOR PROGRAMI

MURAT KOSOVA/ RIDVAN DİLMEN – %100 FUTBOL

• YILIN DİJİTAL İLETİŞİM UZMANI

SAİD ERCAN – ULUSLARARASI SOSYAL MEDYA DERNEĞİ

• YILIN DERGİSİ

HAKAN YETİŞKİN – NEW İSTANBUL DERGİSİ

• MESLEKTE 50. YIL

NECMETTİN SEZEN – SONGÜN GAZETESİ

• YILIN YATIRIM ÖDÜLÜ

COŞKUN ELİK – ELİTE WORLD HOTELS

• YEŞİL DOSTU BELEDİYECİLİK ÖDÜLÜ

ALİ KILIÇ – MALTEPE BELEDİYESİ

• GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ ÖDÜLÜ

DR.ŞADİ YAZICI – TUZLA BELEDİYESİ

• İNSAN ODAKLI KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖDÜLÜ

OPR.DR.ALTINOK ÖZ – KARTAL BELEDİYESİ

• KÜLTÜR SANAT BELEDİYECİLİĞİ ÖDÜLÜ

BATTAL İLGEZDİ – ATAŞEHİR BELEDİYESİ

• SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖDÜLÜ

HİLMİ TÜRKMEN – ÜSKÜDAR BELEDİYESİ

• DÖRT MEVSİM TURİZM BELEDİYECİLİĞİ ÖDÜLÜ

CAN TABAKOĞLU – ŞİLE BELEDİYESİ

• MARKA ŞEHİR BELEDİYECİLİĞİ ÖDÜLÜ

HÜSEYİN KESKİN – SULTANBEYLİ BELEDİYESİ

• SOSYAL SORUMLULUK ALANINDA EN BAŞARILI İLÇE BAŞKANI

AV. AHMET ÖZCAN – ATAŞEHİR AK PARTİ İL.ÇE BAŞKANI

• YEREL SİYASETTE EN BAŞARILI İLÇE BAŞKANI

ALİ TOMBAŞ – SULTANBEYLİ AK PARTİ İLÇE BAŞKANI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR