Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

İnsanın anayurdu çocukluğudur…

İnsanın anayurdu çocukluğudur…
129 views
25 Aralık 2018 - 18:10

İnsanın anayurdu çocukluğudur. O anayurdun mimarı, verimli ve verimsiz hale getireni de anne- babasıdır.  Çocuğunun Allah tarafından kendisine verilmiş en büyük nimet ve emanet olduğunun bilincinde olan anne- babalar o anayurdu imar eder, yeşertir, şenlendirir. Bu verimli Anayurt’ Ruhunu da besler, bedenini de besler çocuğun…

Kendisini çocuğunun sahibi, var edeni olarak gören anne-babalar ise anayurdu gelişigüzel, özensiz, hor , hakir görür, verimsiz, kurak ve çorak bırakır. Böyle bir anayurtta çocuğun bebeni de ruhu da aç ve bakımsız kalır. Aç kalan ruh ve beden olumsuz davranışlar geliştirmeye başlar.

Şayet bu çocuklar Anaokulu ve ilkokul ve ortaokul çağında ev dışındaki en yoğun vakitlerini geçirdikleri ikinci yuvaları okullarında da manen, ruhen yetiştirilmezlerse Anayurt iyice çoraklaşmaya, sorunlar giderek büyümeye başlar. 

İlgili Allah’ın nimeti ve  emaneti olarak görülerek anayurdu güzelleştirilerek büyüyen ve ergenliğe erişenler  sorunsuz bireyler olarak sağlam bir anayurtta kök  salan tohumlar gibi yeşerirken. Çocuğunu kendisinin var ettiğini , sahibi olduğunu düşünüp, davranan anne- babaların elinde, bakımsız, kötü bir anayurtta büyüyen çocuklar verimsiz topraklara atılan, susuz, güneşsiz kalan tohumlar gibi solar gider yeşertmezler ergenliğe sorunlarla adım atar. Lise yılları çocukluktan ergenliğe geçişin en asi , en arayışlar içindeki dönemleridir.  Çocukluk döneminde anne- baba tutumları ve anayurttaki olumsuzluklara tepkiler , isyan ve  karşı çıkış bu dönemde zirveye ulaşır.

Toplumda şiddet, zorbalık, bağımlılık, eşcinsellik, suça yönelim vb. davranışlar  gösteren bireyler bu aç ve gıdasız kalan anayurtta yetişenlerdir çoğunlukla.

Anne- babalar çocuklarımız nimettir, hazinedir, emanettir ve her çocuk son derece kaliteli bir tohum gibidir. Yeter ki bizler doğru toprakta yetiştirelim, susuz, ışıksız, sevgisiz bırakmayalım.

Gününüz aydın, 

Tüm çoçukların anayurdu şu yağan yağmur gibi bereketli, saf, duru, temiz olsun, bugünümüz güzel yarınlarımız bugünden de güzel olsun.

Berna Ocakcioglu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR