Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Necip Hablemitoğlu ödülleri sahiplerini buldu

Necip Hablemitoğlu ödülleri sahiplerini buldu
110 views
16 Aralık 2018 - 0:14

Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülleri, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Gazeteci Uğur Dündar ve sanatçı Müjdat Gezen ile Haluk Levent’in de ödül aldığı törende konuşan Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu, desteklerinden ötürü Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teşekkür ederek, “Bir önceki dönem çalışmaları ile aynı ödülü alan sevgili Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç bana, iki Cumhuriyet aydını Necip Hablemitoğlu ile Türkan Saylan’ı buluşturalım deyince bu seneki ödül törenini burada düzenledik” diye konuştu.

18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden akademisyen, tarihçi ve yazar Necip Hablemitoğlu anısına 4 senedir verilen ödüller, bu sene de sahiplerini buldu. Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Hablemitoğlu’nun eşi akademisyen Şengül Hablemitoğlu ve ödül alanların yanı sıra, İyi Parti Genel Başkan Yardımcıları, il ve ilçe yöneticileri, CHP’li yöneticiler ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. Metin Uca’nın sunuculuğunu yaptığı tören, Hablemitoğlu anısına gösterilen slayt gösterisi ile başladı.

BAŞKAN KILIÇ SALONU AYAĞA KALDIRDI

Daha sonra ev sahibi olarak ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Böylesine bir yurtsevere, Atatürk milliyetçisi bir değerimize ev sahipliği yapmak benim için, Maltepe için bir onurdur. Geçen yıl Ankara’da, sayın Hablemitoğlu bana bu ödülü layık gördüklerinde, orada yaptığım konuşmada dedim ki; ‘Hablemitoğlu’nun mutlaka bir gün Maltepe’ye gelmesi lazım, Türkan Saylan’la buluşması gerekiyor.’ Birçok aydınımızın, yurtseverimizin yanında Türkan Saylan’ın çatısı altında Hablemitoğlu’nun, onun dostlarını ağırlamak, onun düşüncelerini bir kez daha anlamaya çalışmak bizler için çok kutsal, çok kıymetli. 16 yıl önce Hablemitoğlu, ne dediyse çıktı. Hablemitoğlu bir konuşmasında ‘Ben bir Atatürk milliyetçisiyim ama yalnız değilim, milyonlar’ var dedi. O zaman ayağa kalkmalıyız. O zaman hepinizi Hablemitoğlu anısına ayağa kalkmaya davet ediyorum” diyerek, davetlileri ayağa kaldırdı.

“HABLEMİTOĞLU DA BUNU İSTERDİ”

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu değerlerimize ne yazık ki sahip çıkamadık ama gün gelecek, devran dönecek mutlaka Mustafa Kemal Atatürk ve yoldaşlarının bize bıraktığı Cumhuriyet’i ve devrimlerini ilelebet bizden sonraki nesillere de tekrar teslim ederek devam edeceğiz diyorum. Aramızda meslek büyüğüm, üstadım Uğur Dündar ve değerli sanatçımız Müjdat Gezen başta olmak üzere çok değerli konuklarımız var. Yine aramızda siyasi partilerimizin çok değerli ilçe yöneticileri var. İyi Partimizin başka yardımcıları var, kendilerini saygıyla selamlıyorum. Siyasi parti farkı gözetmeksizin Hablemitoğlu ödül töreninde bir araya gelmek, gerçekten kendisinin de arzuladığı bir fotoğraf. Zaten hep bunun mücadelesini verdi, birileri rahatsız oldu, 16 yıldır göremediler, inşallah bundan sonra görürler. Güzel günler bizim olacak.”

“ÜZÜNTÜSÜ HİÇ BİTMEDİ”

Kılıç’ın konuşması sonrası sahneye gelen Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü Kurucu Direktörü ve Hablemitoğlu’nun eşi akademisyen Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu da, “Ayaklarınıza sağlık, değerli zamanınızı bize ayırdınız. Necip Hablemitoğlu’nun yokluğunda biz 16 yılı tamamladık. Bu akşam buradayız ama salı günü, 18 Aralık ölüm yıldönümü. Biz de sizler gibi misafiriz burada. Sevgili Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç, kimsenin yapamadığını yaptı ve bizi buralara kadar getirdi bu yıl. Teşekkür ediyorum. Ağırlığı değişse de, hiç bitmeyen üzüntümüzü bizimle paylaşan herkese bir kez daha teşekkür ederim. Necip Hablemitoğlu’nun kaybından sonra geçirdiğimiz 16 yılı tamamladığımız bugünlerde toplumsal duyarlılıkları için teşekkür edeceğimiz kıymetli isimlerle Necip’i birlikte anıyoruz bu akşam” diye konuştu.

“CUMHURİYET DEĞERLERİ İÇİN CANINI VERDİ”

Konuşmasında eşinin insani yönünden de bahseden Hablemitoğlu, şunları söyledi: “Necip, vicdanlı ve bu dünyada tanıdığım en merhametli insandı. Sanmayın ki bunu kendisiyle 16 yıldır evli kalmış biri olarak söylüyorum, ki bu yıl şöyle bir şey var. Bu yıl onsuz geçirdiğimiz 16. yıl. Yani onunla ve onsuz geçirdiğim iki 16 yılım var. Dolayısıyla bunu size bir eş olarak söylemiyorum. Necip günümüzde az bulunur ve neredeyse unuttuğumuz ölçülerde iyi bir insandı. Kalbi yumuşacıktı, tertemizdi, mükemmel bir baba, sevgi dolu bir eş, fedakar bir evlat, en önemlisi çalışkan bir bilim insanı ve şahane bir üniversite hocasıydı. Bunu sizlerle neden paylaşmak istedim, biliyor musunuz? Yaşamımız boyunca her birimiz etkileyici insanlarla karşılaşır ve tanışırız ancak iyi bir ahlakın insana yüklediği misyon ve sorumluluk duygusuyla yolunu çizenler, her zaman sıra dışı, şaşırtıcı ve özel insanlardır. Necip’in ülkesine duyduğu sevgi ve bağlılığın ötesinde içinde en derinden hissettiği, inandığı ve taşıdığı adalet ve dürüstlük, onun açık yüreklikle, tutkuyla ve cesurca doğru olduğuna inandığı her şey için, en çok da Cumhuriyet değerlerinin devamlılığı için severek, yorulmadan ve bir kez bile şikayet etmeden, sorgulamadan yaşamasını ve çalışmasını sağladı. İleri bir demokrasi toplum ancak ve ancak özgürlük ve sorumluluk bilinci, aktif yurttaşlık bilinci taşıyan bireylerle inşa edebilir. Burada da ödül vererek bir kez onur duyduğumuz bu insanların, ülkemizde birçok öfkeleri, kızgınlıkları ve travmaları verdikleri umut ve bulaşıcı olan azimleriyle azaltarak yok edeceklerine inanıyorum, inanmalıyız.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmalar ve Hablemitoğlu anısına gösterilen kısa videolar sonrası ödül törenine geçildi. Deneyimli gazeteci Uğur Dündar ödülünü, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın elinden aldıktan sonra kısa bir konuşma yaparak, “Bu ödülü hayatımın en değerli, en seçkin ödüllerinden biri olarak kabul ediyorum. Necip Hoca benim için bir Cumhuriyet şehididir. Bu ödül evlatlarıma bırakacağım büyük bir onurdur” dedi. Eğitim alanında yaptığı çalışmalarla tanınan eğitim uzmanı Demet Bilgiç, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas’ın elinden, ünlü sanatçı Müjdat Gezen, Şengül Hablemitoğlu’nun elinden ödüllerini aldı. Konser programı nedeniyle ödül törenine katılamayan ve kısa bir videolu mesaj gönderen ünlü sanatçı Haluk Levent adına yardım çalışmalarıyla tanınan Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP) Merkez Medya Başkanı Özkan Kurt ödülü alırken, ödül alan son isim alzhemier alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Dr. Sevda Sarıkaya oldu. Törende Belediye Başkanı Ali Kılıç’a da, desteklerinden ötürü plaket takdim edildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR