Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“BAVUL” Oyunu Röportajı

“BAVUL” Oyunu Röportajı
142 views
15 Aralık 2018 - 23:23

ÇİÇEK DİLLİGİL

Oyuna ve karaktere hazırlanma sürecinizden bahseder misiniz?

Öncelikle tekst elime geçer geçmez bir çırpıda okuyuverdim büyük keyifle.. Anlaştıktan sonra teksti ve en önemlisi de kendi rolümü “didikleme” süreci başladı. Zira beni tekstte söyleneler kadar söylenmeyenler de ilgilendirir rol ve durum analizi için. Karakteri tanımaya başladıkça gündelik hayata O’nun gözü ile bakmaya ve buradan karakterin gerçeğini yakalamaya çalıştım. Olayın günümüzde ve uyarlandıktan sonra ülkemizde geçmesi işi kolaylaştırdı açıkçası. Üstelik oynadığım karakterin farklı özelliklerini taşıyan kişiler de vardı çevremde. Böylece gözlem yapma imkanım da oldu bu süreçte.

Oyundaki karakterinizi nasıl tanımlarsınız? Siz ne kadar o karaktersiniz?

Filiz Kavak, kendi deyimi ile özgür, bağımsız, entelektüel, takıntıları olan, hoş ve güçlü bir kadın. Dışardan bakınca, fazlası ile kontrol düşkünü, inatçı, biraz kendini beğenmiş bir kadın. Yalnız yaşayan, gardları olan günümüz modern kadının mizahi yönü daha ağır basan bir karşılığı bence.. Benden de ve bir çok Kadından da izler var. Kısaca izleyen her Kadın kendinden bir parça bulacak Filiz Kavak’ta.

Bavul oyunu modern insanın bugününe mizahi bir dille bakıyor. Bize oyundan biraz anlatabilir misiniz? Seyirciyi neler bekliyor?

Oyun günümüzdeki yalnızlığı, aşk arayışını, aşktan kaçışı, aşka kapılışı çok esprili bir dille anlatıyor. Seyirciyi tam bir romantik komedi bekliyor. Kahkaha garantili bir aşk izleyecekler.

Oyuna hazırlık sürecinizden bahseder misiniz? Gündelik hayatınıza etkileri oldu mu?

Role hazırlanırken gündelik hayatımı mutlaka etkiler.. Tabii Filiz Kavak’ta çok etkiledi.. Onun gözünden dünyaya bakıp, onun tepkilerini verirken arada kaptırıyorsunuz:)) Bu kadar baskın bir karakter de ister istemez bazen sevimsiz olabiliyor.. Filiz Kavak kolay bir Kadın değil, hazırlık sürecinde gerek ben , gerek yakın çevrem bunu anladık:)) En basiti polisiyeye merak sardım ve her şeyin sonunu merak etmeye başladım:))) Greçkalı cookie denedim, çimen ve yosun suyu ile tanıştım..

Bavul oyununda canlandırdığınız karakterin daha önce canlandırdığınız karakterlerden ne gibi farkları var? Rolü kabul etmenizde en büyük etken neydi?

Rolü kabul etmemdeki en büyük etken rolün kendisi oldu.. Oyunu çookk sevdim. Levent’in yönetecek olması da karar vermemi düşündürmedi bile.. Bu kadar çağdaş ve güçlü bir Kadın oynamadım sanırım daha önce.. Ayaklarının üstüne çok sağlam basıyor.. Gibi sanki:))

Oyunun yönetmeni Levent Tülek aynı zamanda başarılı bir oyuncu. Onunla çalışmak nasıldı?

Levent hem çok yakın aile dostum, hem senelerce birlikte sahneye çıktığım oyuncu arkadaşım, hem de senelerdir jüridaşım:) Ama ilk kez yönetmenim oldu.. Onunla çalışmak müthiş konforluydu.. Sakin, keyifli, denemeye ve denetmeye açık, eğlenceli ve heyecanlı bir süreçte müthiş keyifli bir çalışma oldu..

Daha önce Bekir Aksoy’un yazdığı bir oyunda birlikte oynamıştınız. Bekir Aksoy tekrar aynı oyunda yer almak ve onunla oynamak nasıl anlatabilir misiniz?

Bekir ile biz okul arkadaşıyız öncelikle.. MSÜ konservatuar .. Sonrasında Kenter Tiy. 2 oyunda oynadık birlikte yaklaşık 23 sene önce.. Geçen sene de Bekir’in yazdığı Çocuk İstiyorum da partner olduk gene.. Kolay kolay bırakmayız birbirimizi:)) Onunla oynarken öncelikle müthiş güvende hissederim kendimi.. Artık aldığımız soluğu bile hissedebiliyoruz sahnede.. Korkunç disiplinli ve çalışkandır. Bir o kadar komik ve rahatlatıcıdır.. Daimi çalışabiliriz , benim için sorun olmaz:))

BEKİR AKSOY

Oyuna ve karaktere hazırlanma sürecinizden bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi Bavul oyunu oynuyoruz Ben orada kötü karakteri oynuyorum Bedri karakteri… Tabii şu ana kadar benim oynadığım karakterlerin dışında bir karakter. Huysuz sıkıcı itici espriden anlamayan ama kendimden çok fazla suçlu aramaya Ama bunları yaparken de bir parça da olsa sevimli sahip bir adam Aslında bu rolü kabul etmeden önce her zaman olduğu gibi tiyatronun kasasına bakarım kimler oynuyor kimlerle o sahneyi paylaşacağım diye bu oyunda Çiçek Dilligil Mert Asutay ve Yasemin Hadivent olduğu için kendimi gayet rahat işe adapte edebileceğini düşündüm ve provalara başladık

Oyundaki karakterinizi nasıl tanımlarsınız? Siz ne kadar o karaktersiniz?

Ben Bedri çalışırken onunla gerçekten çok eğlendim neredeyse teksin çoğunu kendi replikleri ve kendi Espri anlayışın üzerinden şey tekrar şekillendirdi çünkü sonuçta bir rolü oynarken asla ve asla kendimiz dışında bir şey canlandırıyoruz sadece içimizi analiz ettiğimiz duyguları ve düşünceleri farklı bir karakterle birlikte sahneye aktarıyoruz O yüzden Bedriye oynamak benim için keyifli Yani sonuç olarak onunla benzeyen çok tarafımızı olmasa da Demek ki benim içimdedir Bedri kırçıl varmış.

Bavul oyununda canlandırdığınız karakterin daha önce canlandırdığınız karakterlerden ne gibi farkları var? Rolü kabul etmenizde en büyük etken neydi?

Levent Tülek ile yola çıktığımızda onu bir yönetmenden daha çok arkadaş olarak kabul ettim çünkü sahnede en önemli şey bir arkadaşına güvenmek ve onunla aynı paydada buluşabilmek

Oyunun yönetmeni Levent Tülek aynı zamanda başarılı bir oyuncu. Onunla çalışmak nasıldı?

Levent Beni bu son bu konuda beni son derece Özgür bıraktı müdahalelerin sadece kendi Arzu ettiği ve düşündüğü dünya üzerinden kurdu onu zaten insan olarak çok seviyorum Arkadaş olarak çok seviyorum O yüzden de yönetmen olarak da onunla çok iyi anlaştığını düşünüyorum benim oyuncu olarak görevim bu işin yönetmen ile sonsuz alternatif sunmaktır onların içinden kendisine seçerse o artık oyunun bir parçasıdır ve yönetmeni isteğidir

Bavul oyunu modern insanın bugününe mizahi bir dille bakıyor. Bize oyundan biraz anlatabilir misiniz? Seyirciyi neler bekliyor?

Aslında “Bavul” eski bir oyun ama biz hem günümüze uyarlamaya çalıştık hem de Türk adetleri üzerinden yürümeye çalıştık Çünkü yabancı formatlar Aslında bizim için çok kabul edilebilir yaşam biçimleri değil o yüzden bu model mizah anlayışını Türk mizah anlayışı ile birleştirip kendi esprileri bizi kendi düşünce biçimi Biz de ortaya koyduk O yüzden Bavul oyunu izleyen herkesin Kendisinden bir parça bir şeyler bulabileceği bir oyun daha önce sahnede buna benzer bir oyun oynamadım Daha doğrusu buna benzer bir rol oynamadım ama bizim işimiz her türlü karakteri elimizden geldiğince başarıyla canlandırmaya çalışmak

Başarılı oyunculuk kariyerinizin yanında oyun yazarlığı da yapıyorsunuz. Rollerinizi seçerken kriterleriniz neler?

Evet, oyun yazarlığı da yapmaya başladım Aslında çok zor çok keyifli Aynı zamanda da içinde kaygıları ve kuşkuları barındıran bir iş oyun yazarlığı Çünkü kendinizin dışında yarattınız bütün karakterleri oynayanlar yönetenler işin içinde olanlar ve seyircilerin de inanması lazım O yüzden Road seçerken genelde inandığın bir şey katabileceğim düşündüm ve bir parçası olabileceğini düşündüğüm rolleri kabul ediyorum

Daha önce kendi yazdığınız oyunda Çiçek Dilligil ile beraber rol almıştınız. Tekrar birlikle çalışmak nasıl?

Daha önce Çiçek Dilligil ile benim yazdığım çocuk istiyorum oyununu oynadık daha öncesinde de Kenter tiyatrosunda iki ayrı oyunda görev almıştık çiçek benim arkadaş ve aile olarak gördüm biri çünkü hem annesini hem eşini ve çocuğunu çok yakından tanıyorum ve fazlasıyla seviyorum ve saygı duyuyorum onları O yüzden onun bir tiyatro insan olduğunu düşünüyorum mu ve onunla olmaktan da onunla çalışmaktan da son derece mutluyum ve bunun da kısa zaman içinde biteceğini düşünmüyorum bavul oyununun gündelik hayatıma bir etkisi Tabii ki sadece iş gereği oldu çünkü çok keyifli bir prova süreci geçirdik sıkışık ama bir o kadar da üretken şu ana kadar izleyen seyircilerimiz Ben de çok olumlu tepkiler aldık ve bu tepkilerin giderek artacağını ve oyunumuzu çok çok daha başarılı olacağını biliyorum O yüzden bizim oyunumuza gelenler belki hayatlarında görmedikleri kadar çok gülecekler eğlenecekler keyif alacaklar çok hoş vakit geçirecekler ve bunu da gerçekten çok ufak bir maddi karşılık ödeyerek yapacaklar o yüzden bir an evvel işlerini bitirip evlerinden işlerinden çıkıp bu keyifli eğlenceli bol kahkahalı oyuna gelmelerini diliyorum…

Levent TülekDaha önce bir çok dizi, film ve oyunda yönetmenlik, senaristlik oyunculuk yaptınız. Bu oyunun kariyerinizdeki diğer işlerden ayrılan bir yanı var mı?

Her iş benim için ayrı bir önem arz eder. Ama sanırım bu işin en özel tarafı her taşının doğru yere oturmasıydı. Oyuncusundan yapımcısına, kostümünden müziğine kadar herkes çok severek, bana inanarak ve müthiş titizlikle çalıştı. Bugüne kadar yaptığım en temiz, titiz ve kaliteli işlerden biri oldu diyebilirim. Kısaca her işte insanın “ah keşke şurası şöyle olsaydı” dediğiniz bir pişmanlık olur ya, işte Bavul’da bu hiç olmadı.

Bavul oyunu günümüz insanının bugününe, ilişkilere, aşklara, yalnızlıklarına mizahi bir bakış sunuyor. Oyunu bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Evet günümüzde artık herkesin derdi doğru, sağlıklı ve dürüst ilişkiler kurabilmek. Hem ikili ilişkilerde hem arkadaşlıklarda. İşte bu yolda çabalarken hemen hepimizin başına gelen ortak tuhaflıklar, hatalar, yanlışlar ve küçük kazalar bu oyunun temelini oluştıruyor. Tabi ki bu çatışmalar mizahı doğuruyor. Bavul’da da iki zıt karakterin havaalanında bavullarının karışmasından sonraki ilişkileri aynen böyle ilerliyor. Metnin en şahane tarafı herkesin mutlaka yaşadığı, ya da çevresinde gördüğü şeyleri mükemmel tespit etmesi. Herkesin empati kurabileceği, zaman zaman düşündüren ama çokça da eğlenip güldüren çok tatlı bir komedi Bavul.

Oyuncu seçiminizden bahseder misiniz?

Komedi oynamak zor iştir. Bence oyunculuk sanatında ustalaşmış isimlerin yapabileceği bir türdür. Riske atmaya gelmez. Yetersiz bir kadro yaparsanız oyun çöker. Metin ve reji ne kadar güçlü olursa olsun oyuncu iyi değilse o oyun kötü olmaya mahkumdur. Dolayısı ile olabilecek en doğru, en iyi ve mizahı çok iyi bilen usta bir kadroya emanet ettim oyunu. Ve inanır mısınız kastı ilk oluşturduğumda “bu oyunun yüzde yetmişi çıktı” dedim içimden. Yanılmamışım. Ortaya çıkan iş kadronun ne kadar isabetli yapıldığını gösteriyor. Bir de arkadaşlarım oldukları ve yıllarca beraber çalıştığım için aynı dili konuşmak da oyunun başarısının başka bir anahtarı oldu.

Bavul oyunu için nasıl bir hazırlık sürecinden geçtiniz?

Öncelikle oyununun orijinali Amerika’da geçiyor. Metin güzel ama esprileri, insan ilişkileri farklı ve bize uzaktı. Ben de oyunu topraklarımıza uyarlamaya karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım. Bu işimizi çok kolaylaştırdı. Ardından cast ve prodüksiyon çalışması yaptık. Bu süreç içerisinde yapımcımız Kar-Art Özgür ve Osman beyler çok destekleyicidayrandılar. Deyim yerindeyse bir dediğimizi iki etmediler. Bir kültür sanat işinin üretilme sürecinin ne kadar doğru yönetileceğinin harika bir sınavını verdiler. Ardından tabi ki uzun, yorucu ama keyifli bir prova süreci geçirdik ve kazasız belasız, kavgasız gürültüsüz, gülerek ve eğlenerek oyunumuzu sahneye çıkardık.

Oyunun takvimi belli oldu mu? İlerleyen zamanlarda nerelerde izleyebileceğiz?

Oyun başta İstanbul olmak üzere tüm Anadolu’da seyircisinin karşısına çıkacak. 2018 biterken Aralık’ta Kayseri, Diyarbakır, Batman, Gaziantep gibi şehirlerde seyircisiyle buluşacak. 2019’da ise Ocak ayında Ankara ve İzmir başta olmak üzere tüm yıl yollarda olacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR