Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Bu sene bizi en çok neler hasta etti?

Bu sene bizi en çok neler hasta etti?
93 views
13 Aralık 2018 - 18:54

2018’i uğurlarken, bu sene bazı hastalıkların daha sık yaşanması dikkat çekti. 2018’in ilk 9 ayında en sık çağrı aldıkları hastalıkların; kalp krizi, solunum yolu rahatsızlıkları ve gribal enfeksiyonlar olduğunu belirten Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, geçtiğimiz senenin sağlık sorunlarını sıraladı.

 

Yılın ilk yarısında en çok kalp rahatsızlıkları çağrısı aldık

Ocak-Temmuz ayları arasında kişiler en çok kalp krizi ve solunum yolu rahatsızlıkları, gribal enfeksiyonlar nedeniyle çağrı aldık. Kalp krizinin en önemli nedenleri arasında; genetik ve çevresel faktörler, hareketsiz yaşam, sağlığı olumsuz yönde etkileyen alışkanlıklar ve dengesiz beslenme yer alıyor. Solunum yolu rahatsızlıklarına ve gribal enfeksiyonlara ise genel olarak; havaların düzensiz bir şekilde ani değişimleri ve kişilerin dirençleri koruyacak şekilde beslenmemeleri ve giyinmemeleri neden oluyor. Kişiler, tüm bu hastalıklara karşı bilinçlenerek, yaşam tarzına ve beslenme şekline dikkat ederek önlem almalıdır.

 

Yaz aylarındaki rahatsızlıklar neydi?

Yaz ve sıcak sonbahar döneminde ise özellikle yaşlı hastalarımıza sıcağa bağlı fenalaşma, tansiyon yükselmesi, solunum rahatsızlıkları gibi hastalıklar sebebiyle acil müdahalede bulunduk. Ayrıca, sıcak havalarda sık rastladığımız besin zehirlenmesi vakaları da yaza damga vuran hastalıklardandı.

 

2018 kışını ele geçiren hastalıklar

Bu kış sezonunda ağır bir şekilde yaşanan grip vakalarını, Medline Alarm Merkezi’ne gelen çağrılarda da belirgin bir şekilde tespit ettik. Grip geçirdiğinizde belirtilerinizi (yüksek ateş, terleme, titreme, baş ve eklemlerde ağrı, halsizlik, öksürük, seyrek olarak bulantı gibi belirtilerin ortaya çıkması) takip edin ve belirtilerin ağırlaşması durumunda en yakın sağlık kurumuna gidin. Solunum yolu ve gribal enfeksiyonlara karşı önlem almak için özellikle hasta kişilerle el temasından kaçınılmalı, oda ve bulunulan ortam sık sık havalandırılmalı, eller devamlı sabunlanarak bol su ile yıkanmalı, su ve sebze meyve tüketimi arttırılmalı. Ayrıca hasta kişiler de hapşırırken veya öksürürken peçete veya el yardımı ile ağız ve burunlarını kapatmalıdır.

 

Yaz, kış en çok kalp krizi sebebiyle çağrı alıyoruz 

Sıcak ya da soğuk, alarm merkezimize en sık gelen sağlık sorunu kalp krizi. Kişilerin kriz geçirmemeleri için alabileceği bazı önlemler ise şöyle;

  • Daha sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı seçilmeli. Bunun için çok yağlı ve unlu yiyeceklerin tüketiminden uzak durarak daha çok sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli.
  • Yaz, kış günde en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı,
  • Alkol ve sigaradan uzak durarak daha sağlıklı bir yaşam benimsenmeli,
  • Düzenli kontrollerin de yaptırılması ile kalp sağlığı kontrol altında tutulmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR