Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektrik üretimi ve dağıtımında devam eden rant TBMM gündemine taşıdı

İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektrik üretimi ve dağıtımında devam eden rant TBMM gündemine taşıdı
74 views
27 Kasım 2018 - 19:48

 

İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektrik üretimi ve dağıtımında devam eden rant anlayışını TBMM gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili 22 Kasım tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Karabat, enerji sektöründe rant anlayışının devam ettiğine vurgu yaparak bu durumun en somut örneğinin elektrik faturalarında ortaya çıktığını belirtti. Elektrik faturalarında kesilen birçok vergi kaleminin vatandaşın cebine el uzatmak anlamına geldiğini belirten Karabat:

“Vatandaşın faturalarda hangi vergi ve fonlara ödeme yaptığı belirsiz. Elektrik faturaları üzerinden enerji fonu, TRT payı, elektrik tüketim vergisi alınmaktadır.” dedi.

Özgür Karabat, TRT’nin adeta yandaş bir kanal haline geldiğini söyleyerek, yasalarda yayın ilkeleri belirtildiği halde bir partinin borazanlığını yapan kanala her vatandaşın vergi ödemek zorunda bırakılması ne hakkaniyetle ne vicdanla bağdaşır, dedi.

Karabat: “Elektrik faturalarındaki kayıp ve kaçak bedeli haksız, hukuksuz biçimde tahsil edilmeye devam ediyor. Konuyla ilgili sayısız dava ve yargı kararı olmasına rağmen, yargı tüketiciler lehine karar vermesine rağmen bu kararlar fiilen uygulanmıyor.” diyerek Hükümete bir an önce bu sorunların giderilmesi çağrısında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR