Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Başkan Altınok Öz ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kreşli miniklerle kutladı

Başkan Altınok Öz ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kreşli miniklerle kutladı
59 views
21 Kasım 2018 - 1:40

Kartal Belediyesi ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ dolayısı ile Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlerde eğitim gören çocuklar için seminer düzenledi. Kartal Belediyesi ve İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi işbirliğiyle düzenlenen seminerde konuşmacı olarak İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Av. Selmin Cansu Demir yer aldı. Seminere Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, kreş öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

 

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Av. Selmin Cansu Demir tarafından Kartal Belediyesi Meclis Salonu’nda verilen seminerde; çocuk hakları, çocuk istismarı, çocuğa yönelik şiddet konuları işlendi. Demir, çocuklara Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan haklarını anlattı, slâytlar eşliğinde çocuk haklarının neler olduğunu, nelerin hak ihlali sayılabileceğini örneklerle açıkladı. Demir; çocuklara, ihlal ve kötü bir durumla karşılaşmaları durumunda başvuru yapmaları gereken yerler hakkında da bilgi verdi, çocuklara çeşitli sorular sorarak tehlike anında neler yapmaları gerektiğiyle ilgili sorular yöneltti. Av. Selmin Cansu Demir; çocuklara, özellikle istismar vakalarını saklamamalarını, tanımadıkları kişilerden kesinlikle hiç bir şey almamalarını ve bedenlerindeki özel yerlere birilerinin dokunması halinde tepki vermelerini ve durumu aileleri ve öğretmenlerine bildirmelerini istedi.


Seminerin sonunda sahneye davet edilen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, çocuklara haklarını iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Avukat Selmin Cansu Demir’e plaket takdim eden Başkan Altınok Öz, daha sonra çocuklarla fotoğraf çektirdi.

 

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri, çocukların, gelecek hayallerini süsleyen düşüncelerini yazarak iliştirdikleri balonları gökyüzüne bırakmasıyla sona erdi. Öte yandan Kartal Belediyesi Kreşler Müdürlüğü’ne bağlı 14 kreşe devam eden öğrencilerin ‘Dünya Çocuk Hakları Haftası’ nedeniyle hazırladığı sergi, Kartal Belediyesi Meclis Salonu Fuaye Alanı’nda açıldı. Toplam 244 çocuğun minik ellerini kullanarak yaptığı çalışmalardan oluşan serginin ana konusu; çocuk hakları… Toplam 860 çocuğun devam ettiği kreşlerde 6 yaşındaki miniklerin hazırladığı birbirinden farklı resim, maket ve 3 boyutlu eserler sergileniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR