Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Atatürk vefatının 80. Yılında Maltepe’de törenle anıldı

Atatürk vefatının 80. Yılında Maltepe’de törenle anıldı
71 views
10 Kasım 2018 - 17:12

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 80’inci yıl dönümünde Maltepe’de düzenlenen etkinlikler ile anıldı. Maltepe Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunma töreni ile başlayan anma programı Türkan Saylan Kültür Merkezindeki etkinlik programı devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. yılı sebebiyle “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” kapsamında Maltepe Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törene İlçe Kaymakamı Meftun Dallı, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Garnizon Komutanlığı adına Albay Mehmet Çakan,  Belediye Başkanı Ali Kılıç, Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçgin, siyasi parti temsilcileri, dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Saat 09.05’i gösterdiğinde çalan siren sesiyle 2 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Kurumların Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla tören sona erdi.

Öğrenciler Atatürk’ü  sevdiği türküler ile andı

Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni sonrasında 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri  Türkan Saylan Kültür Merkezinde devam etti.  Maltepe Atilla Uras Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa ilçe protokolü, okul müdürleri, öğretmenler, sivil toplum kurumları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Maltepe Atilla Uras Anadolu Lisesi Müdürü Özen Şenel, günün anlam ve önemini anlatan açılış konuşmasını yaptı. Şenel, ‘Türk Milletini bağımsızlığa kavuşturan, onu çağdaş uygarlığın ayrılmaz bir parçası olarak gören ve çağdaş uygarlık düzeyine çıkaran, adı ve eserleri sonsuza kadar yaşayacak olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 80’inci yılında rahmet ve minnetle anıyoruz’ dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından “Atatürk Oratoryosu” sunuldu. Oratorya salonu dolduran herkesin büyük beğenisini topladı.

Atatürk’ün sevdiği türkülerin de söylendiği programda ilçe genelinde resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında başarılı olan öğrencilere Kaymakam Meftun Dallı ve protokol tarafından hediyeleri verildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR