Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kaymakam Dallı’dan silah yasağı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Kaymakam Dallı’dan silah yasağı ile ilgili bilgilendirme toplantısı
97 views
07 Kasım 2018 - 23:28

İstanbul Valiliği yayımladığı talimat ile düğün, nişan ve eğlence yerlerinde havaya ateş açılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Tüm İstanbul’daki Kaymakamlıklara gönderilen talimat sonrasında Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, ilçedeki kolluk amirleriyle ve  muhtarlar ile bir araya gelerek talimat ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

 

Kaymakam Dallı, toplantıda Valilik tarafından gönderilen talimat ile ilgili olarak ilçedeki düğün, nişan ve eğlence yerlerinde havaya ateş açılmasına müsaade edilmemesi için gereken hassasiyetin gösterilmesini istedi.

 

İstanbul Valiliğinden gelen talimatta, Türkiye genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskûn mahallerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması nedeniyle, yaralanma ve ölüm olaylarının meydana geldiği belirtilerek, “Bazı organizasyonlarda kamu görevlileri tarafından da ateşli silah ile havaya ateş açıldığı, havaya açılan ateş sonucu vatandaşlarımızdan yaralananların olduğuna dair sosyal medyada paylaşımların yer aldığı, basın, yayın organlarında buna benzer haberlerin yayınlandığı görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Talimatta ayrıca, “5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla; düğün, nişan, eğlence ve benzeri organizasyonlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmesine müsaade edilmemesi önem arz etmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında ateşli silahların kullanımına ilişkin müeyyidelere uymayanlar hakkında cezai kovuşturma yapılması ve adli cezaların verilmesi de mümkündür” denildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR