Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Kartallı Kazım” Ölümünün 58. yılında mezarı başında anıldı

“Kartallı Kazım” Ölümünün 58. yılında mezarı başında anıldı
106 views
02 Kasım 2018 - 1:10

Yahya Kaptan’a bağlı olarak Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuvayı Milliye örgütlenmesinde yer alan “Kartallı Kazım” lakaplı İbrahim Göleber, ölümünün 58. yılında mezarı başında anıldı.

Kuvayı Milliye örgütlenmesinde, Yahya Kaptan’a bağlı olarak görev yapan ve Şair Nazım Hikmet’in “Kuvayı Milliyeci Kartallı Kazım” olarak adlandırdığı İbrahim Göleber, vefatının 58. yılında Pendik’teki mezarı başında dualarla anıldı. Yayalar Mezarlığı’nda düzenlenen anma törenine; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Göleber’in ailesi, torunları, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Hüseyin Tozkoparan, Cengiz Türkmen, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Gülcemal Fidan, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı. Törende Göleber’in yaşam öyküsünün hatırlatılmasının ardından emekli müezzin Vedat Özbaş tarafından dualar okundu. Anma törenine katılan herkese lokum ikram edildi.

Okunan duaların ardından konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz; “Bu yıl da buradayız. 7 yıl önce aile ile tanıştık. O zaman ailenin büyüğü olarak merhum Yalçın Göleber’i tanıdık. O zamanlar İbrahim Göleber’i Kartallı Kazım olarak sadece Nazım Hikmet’i okuyanlar biliyordu. Bugün ise İbrahim Göleber’in Kartallı Kazım olduğunu tüm Türkiye biliyor artık. Onun adını verdiğimiz meydanda ulusal bayramlarda on binlerce insanın katıldığı yürüyüşler yapıyoruz. Nazım Hikmet’in çizmiş olduğu Kartallı Kazım resmi Genel Başkanımıza sunuldu. Şu an Genel Başkanımızın odasında konuklarıyla çekilen birçok fotoğraf karesine o resim görünüyor. Burada da adı yaşıyor. Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyor, önünde saygıyla eğiliyorum. Önümüzde seçim var, Belediye Başkanı sıfatı ile burada olursam bu konuşmayı önümüzdeki sene torunu Esra yapacak ve dedesini bize anlatacak. Bizler, Cumhuriyetimiz için mücadele etmiş büyüklerimize ve mezarı başında bulunduğumuz İbrahim Göleber’e, vatana hizmetlerinden dolayı minnet duygularımızı sunuyor, teşekkür ediyor, önünde saygıyla eğiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR