Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Bir Millet Uyanıyor” filmi Kartal’da izleyiciyle buluştu

“Bir Millet Uyanıyor” filmi Kartal’da izleyiciyle buluştu
114 views
26 Ekim 2018 - 19:31

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Ekim ayı programı kapsamında usta yönetmen Ertem Eğilmez’in, milli mücadele dönemi kahramanlarını anlatan “Bir Millet Uyanıyor” filmi, Kartallı izleyiciler ile buluştu.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gösterilen filme, Kartallılar yoğun ilgi gösterdi. Kadrosunda çok sayıda önemli ismi barından filmin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yaparken oyuncuları arasında; Kartal Tibet, Münir Özkul, Erol Taş, Danyal Topatan, Önder Somer, Hayati Hamzaoğlu, Tugay Toksöz gibi usta isimler yer alıyor.

Film, düşman işgali altında yanıp yıkılan Anadolu’yu ve Türk milletinin bütün yokluklara rağmen kahramanca mücadelesini konu ediniyor. Filmde, Yüzbaşı Davut’un önderliğinde, 6 eski askerin Türk köylüsünü korumak için başlattıkları şanlı direniş anlatılıyor. 96. Alay’ın komutanı Yüzbaşı Davut, Çanakkale Savaşı’ndaki kahraman askerlerini bir araya getirmeye çalışır; toplanan askerler de köylüleri düşmana karşı örgütler ve Türk topraklarını korumak için savaşırlar.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı milli mücadeleyi etkili bir dil ve samimi bir üslupla anlatan filmin sonunda Kartallı izleyiciler, alkışlarıyla duygularını ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR