Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kızılay Hastanesi Kartal’da şifa dağıtıyor

Kızılay Hastanesi Kartal’da şifa dağıtıyor
258 views
16 Ekim 2018 - 22:09

Kartal Kızılay Tıp Merkezi, artık hastane olarak ilçede hizmet vermeye başladı.  Hastanenin direktörü Sinan Bayraktar ve Koordinatörü Ali Aydın basın mensupları ile yaptıkları toplantıda hastanenin tanıtımını yaptılar, verilen hizmetleri anlattılar.

1982 yılında Kızılay Derneği Kartal Şubesi tarafından önce sağlık ocağı sonra tıp merkezi şimdi de hastane olarak hizmet vermeye başlayan kurum; 42 yatak kapasiteli, 2 genel yoğun bakım, 1 kroner yoğun bakım, 3 yeni doğan küvozü, 32 poliklinik, 3 ameliyat salonu ve 14 gözlem yatağı ile özel hastane statüsünde Kartallılara şifa olmaya devam ediyor.

Çocuk hastalıkları, cildiye, dahiliye, göz hastalıkları, genel cerrahi, kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, psikoloji, üroloji, kadın doğum, ortopedi, anestezi, biyokimya, mikrobiyoloji, acil servis, nöroloji, kardiyoloji, fizik tedavi, radyoloji, psikolog, diyetisyen ve diş hekimliği verilen poliklinik hizmetleri arasında yer alıyor.

Kartal’da bilindiği gibi devlet hastanesi sayısı Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin Tuzla’ya taşınması ile bire düştü.  Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise sadece gece acil servisine beş bini aşkın kişi gidiyor. Hal böyle olunca; endoskopi, gastroskopi, kolonoskopi ve diğer radyoloji hizmetleri dahil  alınan randevu sırası bazen bir ayı aşkın olabiliyor. Kızılay Derneği Kartal Hastanesi ise bu yönde bölgede büyük bir açığı kapatacak.

7/24 acil servisin açık olduğu hastanede yalınızca fiziksel bir değişim yaşanmadı. Poliklinik sayısı ile birlikte hekim sayısı da arttırıldı, bölgenin tanınan hekimleri hastane bünyesine katıldı.

Kızılay Kartal Hastanesi tam teşekküllü bir hastane olarak yola devam ediyor.  Çocuk polikliniği, üç hekim ile hizmet verirken, saat 17:00 ile 23:00 arasında da hasta kabul ediyor.  Yine kadın doğum polikliniği de iki uzman hekim ile hizmet veriyor. Normal doğumdan, sezeryana, menopoz tedavisinden, meme hastalıklarına kadar tüm kadın doğum hizmetleri profesyonelce veriliyor.

Göz hastalıkları tedavilerinde, cerrahi işleminde mümkün olduğu hastanede; katarakt cerrahisi, glokom tanı ve tedavisi, retina hastalıkları, şaşılık tanı ve tedavilerinin yanı sıra pek çok göz hastalığının tanı ve tedavisi yapılıyor.

Günümüzün hastalıkları arasında saydığımız, alerji, uyku bozukluğu, sinüs drenajı ve ameliyatı başta olmak üzere; iki uzman hekim ile kulak burun boğaz polikliniği de pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde Kartallılara hizmet vermekte.

Spor yaralanmaları, kırık, çıkı, burkulma, ayak bozuklukları ve diğer ortopedik hastalıkların tanı ve tedavisinde iki uzman hekim ile ortopedi polikliniği hizmet veriyor.

Cerrahi polikliniğinde ise bölgenin tanınmış hekimlerinden oluşan uzman bir kadro yer alıyor. Endoskopi, gastroskopi, kolonoskopi, hemoroid, anal fissür, safra kesesi, guatr, kanser cerrahisi gibi pek çok işlem yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR