Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kartallılar aşure gününde buluştular

Kartallılar aşure gününde buluştular
105 views
24 Eylül 2018 - 21:22

Kartal Belediyesi ve Kartal Cemevi Vakfı tarafından düzenlenen Muharrem ayı etkinliği kapsamında, Muharrem yemeği ve aşure dağıtımı yapıldı. Muharrem ayında gerçekleşen ‘Yas-ı Matem’ orucunun sona ermesi nedeniyle Aşure lokması ikramı ilk olarak Kartal Cemevi Vakfı’nda başladı, daha sonra Kartal Meydanı’nda devam etti.

 

Kartal Belediyesi tarafından Kartal Cemevi’nde ve Kartal Meydanı’nda yüzlerce vatandaşa aşure lokması dağıtıldı. Aşure günü dolayısı ile hazırlanan programa Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Kartal Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Muammer Çelebi, AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol, Kartal İYİ Parti İlçe Başkanı Bünyamin Balta, İstanbul Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Hüseyin Tozkoparan, Mustafa Fehmi Okay, Gökhan Yüksel, Cengiz Türkmen, Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartallı Mahalle Muhtarları, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Kartal Meydanındaki aşure dağıtımı, duaların edilmesiyle başladı. Kartal halkının yoğun ilgi gösterdiği aşure dağıtımında konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, İmam Hüseyin’in yasını, orucunu, duruşunu Kartal Meydanı’nda her inançtan, her ırktan, hangi görüşten olursa olsun ayrım gözetmeksizin yaşatıyoruz. İmam Hüseyin’in acısı, insanlık acısı. Onun için bugün Kartal Meydanı’nda çokluk içinde birlik olmaya gayret ediyoruz. Aşure; Alevisiyle, Sünnisiyle Anadolu coğrafyamızda var olan ortak değerimiz. Aşure farklı lezzetlerin bir araya gelmesiyle oluşan güzel bir lezzet, güzel bir tat. Hepsi ayrı ayrı bir güzellik olan bu tatlar aşurenin içinde çok daha güzel bir tat oluşturuyor. Ülkemizde değişik kimlik yapısında, değişik inanç yapısında bir sürü insanımız var. İşte bu değişik kimlikteki yapıların birleşmesi bu ülkenin lezzetli bir tadı oluyor. O tatlardan bir tanesi bozuldu mu tüm lezzet kayboluyor. Bize de bu tatların kaybolmaması için görev düşüyor, niyet düşüyor ve gayret düşüyor. Aşureni tadı gibi ülkemizin tadının da bozulmamasını diliyorum. Hepinize afiyet olsun.” diye konuştu. Başkan Altınok Öz, sonrasında vatandaşlara aşure ikram etti. Vatandaşlar aşurenin tadına bakabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Aşureler, vatandaşların isteğine uygun olarak sıcak ve soğuk olarak ikram edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR