Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Bayramda Trafik Kazalarına Dikkat!

Bayramda Trafik Kazalarına Dikkat!
89 views
16 Ağustos 2018 - 12:45

Yine uzun bir bayram tatili eşiğindeyiz. Binlerce kişi tatil ya da aile ziyareti için yollara düşecek. Her yıl ülkemizde bayram tatilleri öncesi ve sonrasında ne yazık ki yüzlerce kaza oluyor, insanlar yaralanıyor ya da hayatını kaybediyor. Son yıllarda ölümlü kaza sayısı azalsa da, yaralanmaların arttığını görüyoruz. Hayat kaybı yaşanmamasının sebeplerinden biri de doğru acil müdahalenin yapılması.

Özellikle araçları ile tatile çıkanlar için en önemli kural, trafik yoğunluğu, hava sıcaklığı ve uzun süre araç kullanmanın neden olduğu yorgunluk ve uykusuzluğa dikkat etmeleri. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, sürücülere önce “uykunuzu alarak yola çıkın” mesajı veriyor. Trafik kurallarına uyulması, bol bol mola verilmesi, hızlı araç kullanılmaması sizi ailenize, sevdiklerinize sapasağlam vardıracak altın kurallar. Yaralanmalı kazalarda ise, bilinçli ilk yardım hayatınızı kurtarabilir. Dr. Koray Akay, bayram öncesi yolda dikkat edilmesi gerekenler ve bilinçli ilk yardım hakkındaki bilgilerini paylaştı:

Trafik kazaları en çok uykusuzluk ve hızdan kaynaklanıyor

Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında; uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma yer alıyor. Herhangi bir kaza ile karşılaşmamak için yola çıkan vatandaşların, iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş olmaları gerekiyor. Ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa ve uyuklamaya neden olabilir. Bu şekilde yola çıkmamalı. Ayrıca, uzun yolun yoruculuğundan dolayı sık aralıklarla mola vererek dinlenmek ve uykunun alınması oldukça yararlıdır. 2 saatte bir 15’er dakikalık kısa molalar vermek yorgunluğunuzu alacaktır.

Doğru ilk yardımı öğrenin!

Meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm ya da sakatlıkların en önemli sebepleri arasında ise bilinçsiz yapılan ilk yardım yer alıyor. Bir trafik kazası yaşandığı anda yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak hemen konunun uzmanlarını aramaktır. Kazaya şahit olanlar genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkışabilirler. Bu noktada yapılacak en önemli şey, gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olabileceği için bilgisizce müdahale etmemek ve acil sağlık kurumlarını aramaktır.

 

Trafik kazalarında doğru ilk yardım müdahaleleri nelerdir?

Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı ve kaza yeri güvenliği sağlanmalı; ambulans gelene kadar beklenmelidir.

Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakılmalıdır. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmelidir.

Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk almaması durumunda suni teneffüs yapılmalıdır.

Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

Kopan bir uzuv varsa, uzuv bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konulmalıdır.

Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalıdır.

Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı ve mümkün olduğunca sabitlenmelidir.

Kol ve bacak açık yaralanmalarında ise yaranın üzeri temiz bir bez ile kapatılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR