Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Çocukları internetle baş başa bırakmayın”

“Çocukları internetle baş başa bırakmayın”
91 views
07 Ağustos 2018 - 3:01

Eskiden sokaklara koşan çocuklar artık akıllı tabletler, cep telefonları ve televizyonlardan kendilerini alamıyor. Arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine dijital ortamlarda vakit geçiriyorlar. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meziyet Arı, aileleri, çocuklarının teknoloji bağımlısı olmalarına karşı uyarıyor

Küçük yaşta ekranla tanışan çocuklar, artık tatil zamanlarını da ekran karşısında veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih ediyor. Bu durumdan kaçınılamayacağını fakat gerekli kontrollerle çocuğun kaliteli vakit geçirmesi gerektiğini söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meziyet Arı, mobil telefon kullanımının ve sosyal paylaşım platformlarının giderek yaygınlaşması ve kullanım yaşının düşmesinin, olumsuzlukları ve riskleri de beraberinde getirdiğini söylüyor. Bu süreçte ebeveynlere önemli görevler düştüğünü, çocukların uzun saatler boyunca internetle baş başa bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Arı, çocukların internet ve sosyal paylaşım ağlarında neler yaptığından haberdar olunması, hangi oyunları oynadıklarının bilinmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Tatilde sınırsız teknolojik alet kullanımı doğru değil”

Okul döneminde belirli sürelerde kullanımına izin verilen teknolojik aletlerin yaz tatilinde bir ödül olarak sınırsız kullandırılmasına izin verilmesinin doğru olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Arı, “Ödül ve cezalar çocukların eğitiminde her zaman tartışılan bir konu. Özellikle cezalandırmanın olumsuz etkileri birçok bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Ödül ve cezalarla davranış değişikliğini görmek mümkün olabilir, ancak bu değişikliğin sürekliliği yoktur. Bunun yerine içsel denetim mekanizmasını geliştirmek önemlidir. Televizyon izlemek ya da tabletle oynamak bir ödül olarak kullanılmamalıdır” ifadelerini kullanıyor.

Ailelerin kendilerine sorması gereken 4 soru

Prof. Dr. Arı, ebeveynlerin teknolojik aletlerle, internet başında veya ekran karşısında kaç saat geçirildiğini hesaplamadan önce kendilerine şu soruları sormaları gerektiğini belirtiyor:

  • 1.Çocuğum fiziksel olarak sağlıklı ve yeterince uyuyor mu?
  • 2.Çocuğum sosyal olarak ailesi ve arkadaşları ile bağlantı kuruyor mu?
  • 3.Çocuğum okula entegre mi ve başarılı mı?
  • 4.Çocuğum ilgi ve hobilerine yöneliyor mu?”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR