Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Gülay Kılıç’ın “Hatunoğulları” 3. Kitabı Çıktı…

Gülay Kılıç’ın “Hatunoğulları” 3. Kitabı Çıktı…
243 views
30 Haziran 2018 - 12:30

Kılıcın keskin yüzünde bir yolculuktu onların ki.

Timur’un acımasız gücüne karşı koyan ve bedelini canları ile ödeyen soylu bir kadının ve hükmettiği soyunun hikâyesidir bu.

Tek bir kadından hatundan ürediler. Her döneme damgasını vuran bir Hatunoğlu yetiştirdiler. Hatun ninenin gücünü hep yüreklerinde hissettiler. O bazen yaslandıkları dağları, bazen gölgesine sığındıkları ulu çınarları bazen de uçtukları kanatları oldu. Kanın oluk, oluk aktığı topraklarda; onurlu duruşları ile yaşam mücadelesi verdiler. Yurt bildiler, yerleştikleri toprakları. Canları pahasına silah kuşandı kadını, erkeği. Aşkları, acıları ve başarıları ile Hatunoğlu adını gururla taşıdılar.  Geleneksel devletçi yapıları ile hizmet ettiler, tıpkı yaşadığı döneme adını altın harflerle yazdıran Kurt İsmail Hakkı Paşa gibi.

Bu kitap, tarihin karanlıklarında unutulmuş kahramanlık öyküsünün yeniden ışık tutulmuş gerçek bir hikâyesidir.

Sosyolog yazar Gülay Kılıç

 1973 Şanlı Urfa Birecik doğumlu. Uludağ ve Anadolu Üniversitesi mezunu. TRT de başladığı habercilik görevine özel kanallarda hem haberci hem de sunucu  .              olarak devam etti. Bazı gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı.

Meraklı ve araştırmacı kişiliği ile olmazı oldurtan Gülay Kılıç, yazarlık hayatına MEME adlı kitabı ile başarılı bir giriş yaptı. Ardından Kadının Gölgelenmiş                    Tarihi adlı eseri ile dişi ve erkek arasındaki soğuk savaşın nedenleri üzerinde durdu.

 Üçüncü kitabı Hatunoğluları ile geçmişin tozlu raflarında gezindi. Son eserinde tarihi gerçeklerin yanı sıra yüreklere dokunmayı da ihmal etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR