Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kartal Belediyesi’nin başlattığı “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” kampanyası

Kartal Belediyesi’nin başlattığı “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” kampanyası
77 views
27 Haziran 2018 - 11:50

Kartal Belediyesi’nin başlattığı “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” kampanyasına destek giderek büyüyor. Kartallıların yoğun katılım gösterdiği kampanyaya firmalardan da destek yağıyor.

 

Son olarak; doğal yasamın ve sporun hayatı değiştirme gücüne inanan ve bunun var olabilmesi için daha fazla alana ihtiyaç var diyerek Adidas Green Team adını verdikleri gönüllü bir sürdürülebilirlik ekibi kuran Adidas Genel Merkezi, daha temiz bir dünya için Kartal Belediyesi’nin “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” kampanyasına destek oldu. Ekip, 5 aylık bir sürede 603 kitap temin ederek Kartal Belediyesi’nin “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” kitaplığına teslim etti. Konu ile alakalı açıklama yapan çalışanlar, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün önderliğinde başlatılan çevre politikalarını yakından takip ettiklerini belirterek doğa için yapılacak tüm projelerde belediyeyle işbirliği yapmak istediklerini beyan etti.

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ise; ”Günümüzde hava kirliliğinin yaklaşık %50’si ormanlar tarafından temizlenir. Ormanlardan sağlanan ana ürün, yaşantımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz; hammaddeyi verir. Ayrıca ormanlardan bitkisel nitelikli tohum, çiçek, kozalak, reçine, sığla, palamut, fıstık, meyve ile mineral nitelikli kum, çakıl, humus hammadde kaynakları elde edilmektedir.

Ormanlar, kar ve yağmur biçimindeki yağışı; yaprakları, dalları, gövdesi ve kökleri ile tutarak sellerin ve taşkınların oluşmasını önler. .Bunun yanında yer altı sularının oluşmasına yardım eder. Başta içme suyu olmak üzere tarım ve endüstrinin ihtiyacı olan suyu sağlar. Orman, erozyonu önler, rüzgârın hızını azaltır. Toprağı kökleri ile tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önler. Tüm bunlardan daha az ağaç kesilmesini de önlemek için kitapların elden ele gezmesini uygun gördük. Adidas Green Team’e desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

 

Proje Kapsamında 54 Okula, 25 bin 907 Kitap Gönderildi

 

2013 yılı Kasım ayında kitap ve oyuncak kumbaralarının yerleştirilmesi ile başlayan proje, “7’den 70’e Atığını Getir, Kitabını Götür” adıyla halen devam etmektedir. Proje kapsamında 3 yıl boyunca toplam 25.907 kitap, 10.364 oyuncak toplanarak geri dönüşüm atıkları karşılığında vatandaşlar ile takas edilmiştir. Bu sayede tonlarca geri dönüşüm atığı, diğer atıklardan ayrı şekilde geri dönüşüm sistemine kazandırılmış ve her yaştan vatandaşların çevre bilincinin gelişmesine ciddi derecede katkı sağlanmıştır.Projenin başlangıcından itibaren Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan okullardan kitap ihtiyaç talepleri gelmeye başlamıştır. Bingöl, Kocaeli, Mersin, Bolu, Çanakkale, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Kilis, Amasya, Batman, Erzurum ve Antalya ve birçok ilde olmak üzere toplam 54 okula 25 bin 907 adet okuma kitabı gönderilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR