Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kartal’da coşkulu mezuniyet töreni

Kartal’da coşkulu mezuniyet töreni
100 views
25 Mayıs 2018 - 13:26

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde Kartal Belediyesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretim veren kreşlerin 6 yaş öğrencilerinin mezuniyet töreni coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

 

Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muharrem Çelebi, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Adayı Derya Şentürk, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, Nuran Keriş, Kartal Belediyesi Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar, Birim Müdürleri, Kartansaş Genel Müdürü Düzgün Çapar, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan, Kartallı muhtarlar, kreş öğretmenleri ve veliler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve ardından kreş öğrencilerinin işaret diliyle okudukları İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde açılış konuşmasını yapan Kartal Belediyesi Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar, “Bugün hepimiz öğrencilerimizi mezun edecek olmanın mutluluğu, aynı zamanda onlardan ayrılacak olmanın burukluğu içerisindeyiz. Geleceğe umutla bakmamızı sağlayan, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğrencilerimizi Atatürk devrimleri ışığında, çağdaş, bilimsel, laik eğitim anlayışıyla yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz.  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 2009 yılında büyük bir öngörü ile seçim beyannamesine ‘Her Mahalleye 1 Kreş’ projesini koydu.  Geçen bu sürede Kartal’daki kreş sayısını 14’e çıkardı. Türkiye’de bunun bir örneği daha yok. 91 öğretmenin istihdam edildiği kreşlerimizde, tam gün eğitim alan çocuklarımız Milli Eğitim müfredatının yanı sıra; satranç, drama, görsel sanatlar, müzik, halk oyunları, cimnastik gibi branş dersleri görüyor. Her kreşimizde bulunan hobi bahçelerinde kendi sebze ve meyvelerini yetiştirip dalından topluyorlar. Bugün eğitim hayatlarının ilk diplomasını alan öğrencilerimiz adına çok heyecanlı be gururluyuz. Umuyoruz ki üniversite diplomalarını aldıkları günlere de şahitlik ederiz. Bir düşünür -Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz- diyor.  Hayattaki en büyük felaket yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır. Çocuk sevgisini her şeyin üzerinde tutarak alışılmadık bir belediye başkanı, yönetici ve lider portresi çizen, Kartal’da çocuklar, kadınlar ve engellilere yönelik projeleriyle Türkiye’deki tüm belediyelere örnek olan Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’e kendim, tüm ekip arkadaşlarım ve tüm velilerimiz adına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Öğretmenlerimizden, aşçılarımıza, temizlik personelimizden, şoför arkadaşlarımıza tüm personelimizin emekleriyle bugünü yaşıyoruz. Huzurunuzda onlara da teşekkür etmek istiyorum. Sokrates -Dürüst bir insan, daima çocuk kalır-  diyor. Hepimizin daima çocuk kalması dileğiyle, iyi günler diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

“İnşallah bu sene içinde 3 kreşimizi daha açacağız. Kreş sayımız 17 olacak”

 

Mezuniyet töreni birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Halk oyunlarından cimnastiğe, Mustafa Kemal Atatürk’e okunan şiirlerden modern dans gösterilerine kadar birçok etkinliğin yer aldığı mezuniyette “Hababam Sınıfı Mezun Oluyor” adlı filmde geçen ‘Mezuniyet Gecesi’ minik öğrenciler tarafından tekrar canlandırılarak filmde rol almış olan; Adile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe’ye kadar birçok sanatçı anıldı. Mezuniyet töreninde konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Bugün ben çok güzel bir etkinlik seyrettim. Modern bir eğitimin, okul öncesi eğitimin nasıl olması gerektiğini bizlere çok güzel anlattılar. Bu etkinliği düzenleyen ekibime çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de annelere, babalara etmek istiyorum. Benim kızım çok başarılı bir sınavdan geçmişti. Ders veren hoca, -Bu başarı Altınok’un- demişti. Hâlbuki benim hiç katkım yok. Hanım neden Altınok’un başarısı diye sorunca -Hiç müdahalesi olmadı- cevabını verdi. Bazen hiç karışmamak en büyük iyilik oluyor. Hepinizi kutluyor, teşekkür ediyorum. Çok fazla şey söylemeye gerek yok. Aramızda İlçe Başkanımız, muhtarlarımız, anneler, babalar var. Burası Soğanlık. Soğanlık’ın içerisinden çıkan bir hanımefendi var aramızda. İnşallah İstanbul Milletvekili olarak bizlere hizmet edecek. Derya Şentürk hanımefendiye de bir alkış istiyorum. Şimdi sizlerle bir şey paylaşmak istiyorum. Bizden mezun olunuyor. Peki, bizden mezun olunuyor da sonra ne oluyor? İşte sonrasını da arkadaşlarımız araştırdı. Bizden mezun olan 156 öğrencinin 146’sının velisi ve öğretmenleri ile görüşüldü. İlkokula gittikten sonraki başarıları ne durumda diye… O sonuç daha güzel… Yani okula başlayanlar arasında Kartal kreşlerinde yetiştirilen çocukların hem okula adaptasyonu hem de okul başarıları çok yüksek. Demek ki bir şeyleri doğru yapıyoruz. Bir kez daha arkadaşlarımı kutluyorum. İnşallah bu sene içinde 3 kreşimizi daha açacağız. Kreş sayımız 17 olacak. Türkiye’de de bu kadar kreşi olan bir belediye yok. Yani bu konuda da öncü olmaktan da büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. Müsaadenizle çocukları kep atmaları için çağırıyorum.” dedi.

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün konuşmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Mustafa Fehmi Okay, Nuran Keriş ile birlikte miniklere diplomalarını dağıttı. Diplomalarını alan minikler hep birlikte kep attılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR