Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Pendik Çınardere Mahalle Sakinleri 50 yıldır tapularını alamıyor…

Pendik Çınardere Mahalle Sakinleri 50 yıldır tapularını alamıyor…
357 views
12 Nisan 2018 - 21:10

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 50 yılı aşkın süredir tapularını alamayan ve mahallelerinden çıkarılması söz konusu olan Pendik Çınardere Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal Belediyesi’ni Örnek Gösterdi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Salı günü gerçekleşen grup toplantısında Pendik Çınardere halkının tapu sorununu gündeme getirdi. CHP lideri, Çınardere mahallesi sakinlerine seslenerek, Başkan Altınok Öz liderliğindeki Kartal Belediyesi’ni örnek gösterdi ve belediyenin birçok kez tapu dağıtımı gerçekleştirdiğini kaydederek Pendik’in CHP’li bir belediyeye geçtiği takdirde tapu sorununun çözülebileceğini söyledi. CHP İstanbul İl Örgütü, CHP liderinin grup toplantısında Pendik Çınardere Mahallesi’ne seslenmesinden sonra, yaşanan tapu sorununa dikkat çekmek ve Çınarderelilere tapu sözü veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik bazı medya organlarında başlatılan karalama kampanyasını protesto etmek için eylem yaptı. Pendik’in Çınardere Mahallesi’ne gelen CHP’lilere tapu mağduru mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi. CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve çok sayıda CHP’linin katıldığı eylemde mahalle sakinleri “Kaçak olan Saray’dır, Çınardere halkındır”, “Barınmak anayasal hakkımız”, “Her seçimde verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz”, “Tapularımızı istiyoruz” sözlerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

Kaftancıoğlu: Bu İşin Nasıl Yapıldığını Kartal Belediyesi Biliyor

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu basın açıklamasında, “Bizim sözümüz dün TBMM’de ‘50 yıldır orada yaşayan halkın yanında olacağız ve tapularını vereceğiz’ diyen Genel Başkanımıza saldıranlara… Biz daima halkın ve haklının yanında ve halkımızın haklarını koruyarak onlarla mücadeleye devam edeceğiz. Çınardere sakinlerine sormak istiyorum, bir önceki Pendik Belediye Başkanı ‘Tapularınızı vereceğiz’ diyor muydu? Her seçim dönemi size tapularınızı vereceğiz diyen, Pendik Belediyesi, bugün bu arsalar değerlendi diye halkı niye sürgün etmeye çalışıyor?” ifadelerini kullandı. CHP İstanbul İl Başkanı, konuşmasının devamında Çınardere halkına tapu sözü vererek, Kartal Belediyesi’nin ve Başkan Altınok Öz’ün bunun en önemli garantisi olduğunu kaydetti. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Tapu vermenin nasıl yapıldığını, sosyal demokrat belediyecilikte nasıl yapılacağını biz sadece söylemiyoruz. Yapılanı göstermek adına, yapılmış olanı örneklendirmek adına yanımızda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz var. Nasıl yapıldığını anlatmak üzere, Kartal Belediye Başkanımıza mikrofonu veriyorum” şeklinde konuştu.

Biz Rantı Halka Veriyoruz

Başkan Altınok Öz, Çınardere halkına yaptığı konuşmada, sosyal demokrasi anlayışının kentlerde oluşacak artı değerlerin bizzat halkın kendisine vermek demek olduğunun altını çizerek, “Siz burada doğacaksınız, büyüyeceksiniz. Memleketinizden kopacaksınız, buralara geleceksiniz. Sıkıntılı bir şekilde burada yaşayacaksınız. Tam burası değer kazanacak, birileri kalkıp size, ‘Buradan gidin’ diyecek. Biz Kartal Belediyesi olarak şunu planladık. Dedik ki, İstanbul’da ne olursa artı bir değer olur? Bu artı değeri kime vereceğiz? Biz sosyal demokratlar olarak, artı değeri halka vermeyi uygun gördük. Niye uygun gördük? Bir hekim olarak söylüyorum, bir insanın üç temel güdüsü vardır. Beslenme, üreme ve barınma… İnsanoğlu yaradılışından beri; barınacağı bir kavuk arar, bir mağara arar, bir çadır arar ve bir ev arar.” şeklinde konuştu.

Çınardere Halkından Başkan Altınok Öz’e Örnek Başkan Tezahüratları

Başkan Altınok Öz, konuşmasının devamında Kartal Belediyesi’nin şu ana kadar üç kere tapu dağıtım töreni gerçekleştirdiğini kaydederek, “Biz dönüşümü üçe ayırdık;  yerinde dönüşüm, deprem dönüşüm, kentsel dönüşüm Biz şu ana kadar, 2010 yılında o zamanki CHP Genel Başkanımız Deniz Baykal’ın katılımıyla ilk tapu törenimizi gerçekleştirdik. İkincisini de 2011 yılında CHP Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla yaptık. Üçüncü törenimizi de geçen ay yine CHP liderimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Çünkü biz, artı değeri halk için kullanan ideolojiye sahibiz. Pendik Cumhuriyet Halk Partili olduğu takdirde, huzurunuzda bir söz veriyorum. Makamım ve görevim ne olursa olsun, bütün bilgi birikimimi sizlere aktaracağıma söz veriyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda Çınardereli vatandaşlar, uzun süre Başkan Altınok Öz’e, ‘Örnek Başkan’ şeklinde tezahürat etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR