Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya Kartal’da anıldı…

Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya Kartal’da anıldı…
63 views
10 Nisan 2018 - 10:45

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde kültür sanat programlarını Kartallılarla buluşturmaya devam eden Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizasyonuyla 2. Geleneksel Cemal Süreya Sempozyumu gerçekleştirildi.

 

 

Türk edebiyatının usta şairi Cemal Süreya anısına düzenlenen anma ve şiir sempozyumu, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Sempozyumun sunumlarını, gazeteci ve televizyon programcısı Tuba Emlek ile Artshop Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Vedat Akdamar üstlendi.

 

Etkinliğe Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Nihal Korkmaz, sempozyum konukları; şair-yazar Nalan Çelik, şair-yazar Ertan Mısırlı, şair-yazar Hilal Karahan, şair-yazar Volkan Hacıoğlu ve şair-yazar Emel Koşar, Doç. Dr. Dilek Kurt ile Kartallı şairler; İsmail Biçer, Ali Rıza Gelirli, Dilruba Nuray Erenler, Hüseyin Aslan, Semra Şimşek, Zeynel Kaya, Metin Kaya, Hüseyin Gül, Mehmet Ata Yiğiz, müzisyen Ozan Turhal ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

 

“Sanatın bütün dallarına bu kadar ilgi gösteren, sanatçılarını bu denli destekleyen bir başka belediye yok”

 

Programda konuşmacılar, Cemal Süreya’yı anlatarak usta şairin şiirlerini seslendirdi. Moderatörlüğünü Tuba Emlek ve Vedat Akdamar’ın yaptığı etkinlikte açılış konuşmasını yapan Akdamar, “Öncelikle sözlerime Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün çalışanlarını kutlamakla başlamak istiyorum. Bugün İstanbul’da Kartal Belediyesi kadar; sanata, kültüre, şiire, edebiyata, tiyatroya sanatın bütün dallarına bu kadar ilgi gösteren, sanatçılarını bu kadar destekleyen bir başka belediye daha yok diye düşünüyorum.” Derken, Tuba Emlek de Cemal Süreya şiirlerinin sonsuza kadar devam edeceğine vurgu yaptı. Doç. Dr. Dilek Kurt’un Cemal Süreyya’nın ‘Sevgilim’ adlı şiirini okumasının ardından sahneye çıkan şair yazar Nalan Çelik, Cemal Süreya şiirinde kuşlar isimli konuşmasında: ”Çocuklarla, kuşlarla, ağaçlarla büyüyen, uçan, dal budak salan, yalnız o seçkin nokta, ölümün kaçınılmazlığı hatırlandığında Üvercinka’nın güvercinine ağıt yaktırır. ‘Bir güvercin, ben öldüğüm zaman nice hüzünler yaprak yaprak, bir güvercin ben öldüğüm zaman gözlerimin gemileri kuş istiyor’ diyen şair… Ölümsüzlük iksirini bulup da yitiren Lokman Hekim gibi lokman bir şairdir. Dilini, kalbini aşk ve şiir için kullanmış bir kırlangıçtır.” ifadelerini kullandı.   Cemal Süreya şiirlerinin özelliklerini anlatan şair yazar Ertan Mısırlı, Cemal Süreya’yı her gün keşfettiklerini belirtirken, Dr. şair yazar Hilal Karahan ise; “Cemal Süreya’nın şiirinde aşk, sevda, cinsellik, pornografi ve erotizm önemli bir yer tutar. Onun şiirleri üzerine yazılacak binlerce satır arasında en geniş paragraftır kadınlar… Bu hususta çok yazılar yazıldı. Cemal Süreya’nın annesi, kendisi çok küçük yaştayken öldü. Fallus, annesinin karnından sonra, anne imgesinden sonra, annesinin diline, yani şiire yöneliyor. Onun için fallus, şiir yazmak anlamına geliyor, Cemal Sureya için fallus, şiir annedir. Anne ve şiir fallusla birleşiyor. Bu nedenle Cemal Süreyya her düğmesini diken kadına, ‘Beni öp, sonra doğur beni’ diye seslenerek aslında anne arketipini o kadınlara yansıtmış. Fallus’un aşk değil de şiir anne olduğundan, aşkta hazin, şiirde muazzam bir lezzet ortaya çıkarmıştır.” dedi.  Şair – yazar çevirmen Volkan Hacıoğlu yaptığı konuşmada: “Bilindiği gibi Cemal Süreya’nın şiir çevirileri, çağdaş Fransız şairlerinden yapılan çeviriler… Kendi şiirlerini yazarken bunlardan etkilenmesinin gerçeklik payı da var. Kendi dilinin güzelliğine dışardan bakabilmeyi görüyor veya başka bir dile kendi dilinin içinden bakabiliyor.” dedi. Yazar Emel Koşar, Cemal Süreya’nın ilk şiir kitabı Üvercinka’yla 2. Yeni şairlerin öncüleri arasında yer aldığını, Süreya’nın şiirlerinde kelimelerin türlü imkânlarını zorlayarak ve hak deyimlerinden yararlanarak kendine özgü bir dil ve imge dünyası oluşturduğunu söyledi.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel,  sempozyumun sonunda plaket takdimi için davet edildiği sahnede yaptığı konuşmada: “Sevgili Kartallılar, şairler, yazarlar, Cemal Süreya dostları… Hepiniz hoş geldiniz. Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün bu sempozyuma 2. kez ev sahipliği yapıyoruz. çok gururluyuz, çok mutluyuz. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde; sanata, kültüre, şaire, yazara, emekçiye, modern dünyada ülkemizi daha çağdaş daha aydın daha ileri seviyelere getirecek tüm aydınlara sahip çıktığımızı göstermek adına bu etkinlikleri yapıyoruz ve çok mutluyuz. Sizlerin de katkılarıyla bunların devamı gelecek. Cemal Süreya şiirleri dinledik ve hakkında bilgiler edindik. Sevmenin, ne kadar uzun bir cümle olduğunu öğrendik. Bu etkinliklerin dilden dile nesilden nesile aktarılmasını diliyorum. Yetişen yeni neslin şiirden, şiirin güzelliklerinden faydalanmalarını istiyoruz, o yüzden bu etkinlikleri ne kadar çok yaparsak o kadar çok faydalı olacağına inanıyoruz. Birilerinin hoşuna gitmeyebilir; ama bu etkinlikler her zaman Kartal’da devam edecek.” dedi.

 

Gökhan Yüksel, konuşmasının ardından Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Nihal Korkmaz’la birlikte sempozyumda yer alan konuşmacılar, şairler, yazarlar ve sanatçı Ozan Turhal’a plaketlerini takdim etti. Cemal Süreya’nın şiirlerinin seslendirildiği etkinliğin sonunda Ozan Turhal, şarkıları ile dinletiye renk kattı. Program, Kartal Belediyesi’nin ikram ettiği kokteylle sona erdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR