Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kanseri yenmek için ilk adım moral…

Kanseri yenmek için ilk adım moral…
64 views
07 Nisan 2018 - 0:00

İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, Büyükçekmece Belediyesi işbirliği ile Kanser Haftası kapsamında “Kanseri Yenmek İçin İlk Adım Moral” adıyla anlamlı bir etkinlik düzenledi.

İstanbul Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Adem Yazır’ın yanı sıra sanatçı Ferda Anıl Yarkın, İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir hekimleri ve çalışanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte konuşan İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Tıbbi Onkoloji Bölümü Başkanı ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Aykan, “Kanserin en büyük sebebi sigara kullanımıdır, sigaradan uzak durun” dedi. Etkinlikte sanatçı Ferda Anıl Yarkın şarkılarıyla vatandaşlara büyük moral verirken, program öncesinde havaya bırakılan yüzlerce “Umut Balonu” ile de moralin kanserdeki önemine dikkat çekilerek, kanseri yenmenin mümkün olduğunun mesajı verildi.

TARAMA TESTLERİYLE ERKEN TANI ARTIK MÜMKÜN

Tarama testleriyle erken tanının mümkün olduğunu anlatan Prof. Dr. Aykan, “Tarama testleri belli bir yaştan sonra yapılması gereken testlerdir. Dört çeşit kanseri bu testlerle tanımamız mümkün. Bunların başında meme kanseri geliyor. 40 yaşından sonra yıl da bir kez meme grafiği önerilmekte, ultrason önerilmekte. İkincisi kolon bu da 50 yaşından itibaren önce bir endoskopi olması gerekiyor. Bu erken tanı testlerin devreye girmesiyle hastalarımızın daha uzun ömürlü olacaklar” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR