Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kartal Belediyesi’nden Down Sendromu Farkındalık Etkinliği

Kartal Belediyesi’nden Down Sendromu Farkındalık Etkinliği
113 views
05 Nisan 2018 - 2:51

21 Mart’ta kutlanan Dünya Down Sendromu Günü’nün ardından Kartal Belediyesi anlamlı bir etkinlik düzenledi. “Hayata +1 Değer Katmak” sloganı ile duyurulan etkinlik ile Kartal’da yaşayan down sendromlu vatandaşlar ve aileleri için Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda bir eğlence düzenlendi. 

 

Hayatın her alanında birlikte yaşadığımız down sendromluları fark etmek ve onlarla hayatın güzelliklerini paylaşmak için bir etkinlik planlayan Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, içinde pek çok eğlencenin yer aldığı bir farkındalık etkinliği düzenledi. Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan ve Ali Apaydın’ın yanı sıra; Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanlığı yetkilileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Palyaçoların ve çeşitli eğlencelerin yer aldığı etkinlikte, down sendromlu bireylerden oluşan “Tomurcuk Kooperatifi Anadolu Ateşi Dans Grubu” sahne aldı. Anadolu’nun çeşitli folklor oyunlarını sahneleyen grup, büyük alkış alırken sahneye çıkan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, grup üyelerini tebrik ederek kısa bir konuşma yaptı. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, belediyelerin asli görevlerinin yanı sıra; sağlık, çocukların eğitimi ve engelliler ile ilgili farkındalık etkinliklerine de eğilmek zorunda olduğunu belirterek “Belediyeler artık toplumun ortak alanlarına, ortak duygu ve ihtiyaçlarına cevap veriyor. Mesela Sosyal İşler Müdürlüğümüz, yaşlılara ‘Evde Ücretsiz Bakım Hizmeti’ sunuyor. Down sendromlular ile ilgili de ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz.  İşitme engellilerden oluşan bir orkestramız var ve bunun Türkiye’de başka örneği yok. Özetle Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün direktifleri doğrultusunda engelliler ile ilgili pek çok alanda eksiklikleri, ihtiyaçları tespit edip gidermeye çalışıyoruz.” dedi.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan’ın ardından kürsüye çıkan Down Sendromu Derneği Genel Koordinatörü Psikolog Server Yolsever, katılımcılara bazı bilgiler verdi. Etkinlikte daha sonra kendisi de down sendromlu bir çocuk annesi olan Meral Atay, oynadığı “İyi ki Doğdun Meleğim” adlı tiyatro oyununu katılımcılar için sahneledi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR