Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Maltepe, Diyarbakır ve Mardin’den öğrencileri ağırladı

Maltepe, Diyarbakır ve Mardin’den öğrencileri ağırladı
97 views
03 Nisan 2018 - 23:05

Maltepe Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığınca yürütülen “Biz Anadoluyuz Projesi”  kapsamında Diyarbakır ve Mardin’den Maltepe’ye gelen 348’i öğrenci  ve 20 öğretmen olmak üzere 368 kişilik misafir grubunu Maltepe’de ağırladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 21 ilden 15 yaş ve altı okul çağındaki 50 bin öğrencinin yurdun çeşitli şehirlerini ziyaret etmesi sağlanıyor. İller arası kardeşlik köprüsü kurulmasının, kardeşlik ruhunun geliştirilmesinin, çocukların terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği proje kapsamında Diyarbakır ve Mardin’den gelen öğrenciler 2 gün boyunca İstanbul’u gezdikten sonra Maltepe Belediyesi Kültür Merkezi Kubbealtı Salonunda yemekli programda ağırlandılar. 

Maltepe Belediyesi Kültür Merkezi Kubbealtı Salonunda düzenlenen yemek programına; Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen programda konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ‘Maltepe’de böyle önemli bir projeye ev sahipliği yapmak bizlere gurur verdi. Sizler geleceğimizin teminatısınız. Sizler Batı’yı, Batıda ki çocuklar da Doğu’yu tanıdıkça  birbirimizi ayrıştırmadan kucaklaştıkça ve kutuplaştırmadan kenetlendikçe  Dünya’nın neresinde senaryo yazılırsa yazılsın, Türkiye Cumhuriyeti için asla kimse bu ülkeyi bölemedi ve bölemeyecek. Tıpkı Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yaptığı gibi biz bu ülkeyi emperyalistlere peşkeş çektirmeyeceğiz. Dün de olmadı, bugün de olmayacak. Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine olan inancımla söylüyorum. Sizler birbirinizi tanıdıkça ve  birbirinize yakınlaştıkça farklı dillerimizi ve farklı kültürlerimizi Türkiye’nin mozaiği gördüğünüzde asla kimse bizi birbirimize kırdıramayacak. Hepinize bütün Maltepe halkı adına saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Şimdiden gittiğiniz kentlere İstanbul’dan selamlarımızı götürün’ dedi. 

Başkan Ali Kılıç’ın konuşmasının ardından konuşma yapan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı,’ Sevgili gençler iki gündür İstanbul’u geziyorsunuz. Şair diyorki, “Ana gibi yar olmaz İstanbul gibi diyar. Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyar.” Son 15 gündür arkadaşlarımız ile birlikte bu programı gün gün, saat saat bir aksaklık olmasın diye programlamaya çalıştık. Ancak elbette bu çapta programlarda aksilikler olabiliyor, böyle bir şey olduysa sizlerden özür dilemek istiyorum. 

Umuyorum ki bu programın bir sonra ki aşaması bunun tersi olur. İstanbul’dan, İzmir’den ve Ankara’dan yani ülkemizin batısından çocuklarımız gelir sizlerin memleketlerinde misafir olurlar. Onlar da oraları görme fırsatı bulurlar. Bu İstanbul’u hepimizin dedeleri feth etti ve yine hepimizin dedeleri inşa etti, bu güne kadar. Burası hepimizi ortak malı, herkesin burasını görmesi gerekir. Diyarbakır, Mardin de en az İstanbul kadar köklü ve bizim medeniyetimizin, kültürümüzün merkezlerindendir. Onun için oraların da görülmesinde çok büyük fayda var, inşallah bu da gerçekleşir.  Ben Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli eşlerinden başlayarak ve ilçemizdeki öğretmenlerimize varıncaya kadar herkese bu işte emeği geçenlere canı gönülden tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca belediyemize bizleri misafir ettiği için teşekkür ediyorum. İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyor ve hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” dedi. 

Yapılar konuşmalarından ardından İstanbul Valiliği, Maltepe Kaymakamlığı, Maltepe Belediyesi ve Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çocuklara çeşitli hediyeler verildi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR