Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kütüphane Haftası Kartal’da yürüyüşle kutlandı…

Kütüphane Haftası Kartal’da yürüyüşle kutlandı…
79 views
29 Mart 2018 - 17:00

Kartal Belediyesi, 54. Kütüphane Haftası dolayısıyla anlamlı bir etkinlik düzenledi. Kreş öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nden yürüyüşe geçen Kartallılar, geçtiğimiz yıl açılan ve kütüphaneyi eşeğin sırtında halka götüren Mustafa Güzelgöz anısına dikilen “Eşekli Kütüphaneci” heykeline ulaştı. Burada yapılan törende kısa bir konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, hayatında okuduğu kitaplardan örnekler vererek, bazı kitapların hayatını geri dönülemez şekilde değiştirdiğini söyledi.

 

  1. Kütüphane Haftası dolayısıyla Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin ilki, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin önünden başlayan yürüyüş oldu. Kartal Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılan ve kütüphaneyi halkın ayağına götürme düşüncesi ile Ürgüp Seyyar Kütüphanesi’nin 7 katır ve 3 atı ile yöredeki 36 köye hizmet götüren Mustafa Güzelgöz’ü temsil eden Eşekli Kütüphaneci heykelinin önünde son bulan yürüyüşe Kartallıların yanı sıra kreş ve ilkokul öğrencileri de katıldı. Yürüyüşte Kartallılar ile birlikte yürüyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e kreş öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Heykel önünde yapılan törende ilk konuşmayı Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı Aydın İleri yaptı. İleri, her mesleğin kahramanı olduğunu ve kütüphanecilik mesleğinin kahramanın da Mustafa Güzelgöz olduğunu belirterek, Türkiye’nin her yerinde Kütüphanecilik Haftası’nın kutlandığını ancak en şenlikli, en renkli kutlamaların Kartal’da yapıldığını söyledi. Okuma kültürünün ailede başladığını vurgulayan İleri; anne, babalara ve öğretmenlere seslenerek “Anne, babalar ve öğretmenler okumazsa çocuklar da okumaz” dedi. İleri’nin ardından konuşan eğitimci – yazar Osman Ünal ise bundan 3 yıl önce Kartal’da Başkan Op. Dr. Altınok Öz’ün desteği ile okullarda ekran bağımlılığına karşı bir eğitim çalışması başlattıklarını ve bu eğitimlerde eşekli kütüphaneci Mustaf Güzelgöz ve onun çalışmalarını anlattıklarını söyledi.

 

Törende daha sonra kürsüye çıkan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kütüphanenin sadece bilgiye ulaşılan bir yer olmadığını, internetin zaten işin bu kısmında var olduğunu söyleyerek “ Kütüphane demek; arşiv demek, tarih demek, sosyoloji demek, felsefe demek.. Kütüphane demek, insan olmanın şartı demek. Benim hayatımda iki tane kütüphane var. İçinden çok yararlandığım Çorum Halk Kütüphanesi, içinden hiç yararlanmadığım Kartal Halk Kütüphanesi. Kütüphane hemen meydandaydı ve yıkılmak zorunda kalındı. Bu heykelin yeri aslında orasıydı ama buradaki yerinden de memnunum. Bu heykel oradaki kütüphaneyi de temsil ediyor. Orta 2’de ‘Karamazov Kardeşler’i okumaya çalıştım. İlk ciltten sonra bana ağır geldi ama okumaya devam ettim. Orta sonu bitirdiğim yıl da Hasan İzettin Dinamo’nun 8 ciltlik, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini anlattığı destansı eserini okudum. O kitabı okuduğum günden beri kendi çizgim, hiçbir dış etkene açık kalmadı. Atatürk’ün yolunda, o çizgide hayatım boyu yürümeye devam ediyorum, etmeye de devam edeceğim. Eşekli kütüphaneci köye bilgiyi götürdü, sevgiyi götürdü. Türkiye’de kütüphaneciliğin olmazsa olmazı, o önder insanın huzurunda ben de saygıyla eğiliyorum. Kitaptan uzak kalmayın. Kitapla kalın ” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR