Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Doğa Ruhuyla Sanat” adlı ceviz oyma ve resim sergisi

“Doğa Ruhuyla Sanat” adlı ceviz oyma ve resim sergisi
76 views
20 Mart 2018 - 1:18

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Kartal Doğa Koleji’nin işbirliğinde hazırlanan “Doğa Ruhuyla Sanat” adlı ceviz oyma ve resim sergisi, Kartallılarla buluştu.

 

21-26 Mart Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Kartal Belediye Binası Fuaye Alanı’nda gerçekleştirilen sergiye Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Av. Hüsnü Yeşilyurt, Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Kartal Belediyesi Etüd Proje Müdürü İsmail Ökten, Kartal Belediyesi Spor Müdürü Yaşar Bıçak, Kartal Doğa Koleji Kampüs Müdürü Hüseyin Kara, Kartal Doğa Koleji Kampüs öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda Kartallı sanatsever katıldı.

 

Kartal Doğa Koleji Öğretmeni Kenan Kurt ve öğrencileri tarafından yapılmış olan eserler, sergiyi gezenler tarafından yoğun ilgi gördü. Ayrıca sergide Doğa Koleji öğrencileri tarafından mini bir konser verildi. Sergi ile ilgili olarak Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, “Ormanlarımızın doğa ve ekonomiye büyük katkıları vardır. Dünyamızın ciğeri olan ormanlarımız, sağlıklı ve bol oksijenle nefes almamızı sağlar ve yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayan, bir ülkenin nabzını tutan zenginlik kaynağıdır. Ormanların korunması herkesin gayreti ile mümkün olacaktır. Ormanlar havayı temizleyen, yağmurları toplayan, doğanın döngüsünü yerine getirmesini sağlayan en önemli kaynaklarımızdandır. Ormanlar ve ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlayarak toprağın verimini artırır. Toprak kayması gibi birçok doğa olayına engel olur, sel gibi felaketlerin önüne geçip set olur. Ormanlar, yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebilmemiz için aktif olarak var olmalıdır. Herkes bir ağaç dikip bu güzel haftayı ölümsüz kılmalı. Ülkemiz yeşili bol olan ve her geçen gün genişleyen ülkeler arasındadır. Çünkü gönüllü çalışan kuruluşlar bu etkinliği gerçekleştirmektedir. Fakat çıkan orman yangınları, ağaçlarımızı acımadan yok ediyor ve birçoğu dikkatsizlik sonucu gerçekleşiyor. Bizler de elimizden geleni yapalım ve ağaçlarımıza zarar vermeyecek şekilde piknik alanlarını bulduğumuz gibi bırakalım. Ormanlarımızı ve ağaçlarımızı koruyarak, yarınlarımızı çocuklarımız için garanti altına almış olacağız. Ağaç dikip yenilerinin var olmasına yardımcı olalım.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar sergiyi 22 Mart 2018 tarihine kadar ziyaret edebilir.

 

Bunları biliyor musunuz?

 

Ormanlar yazın ısıyı 5-8 derece düşürür, kışın 1-3 derece yükseltir, nemi sabit tutar.

Bir hektar ladin ormanı 32 ton, kayın ormanı 68 ton, çam ormanı ise 40 ton toz emer.

Yapraklı ağaçlardan oluşan bir bölgede 50 kuş türü yaşar.

Ormanlar ağaçsız bir alandan 8 kat fazla humus üretir.

25 m boyunda bir kayın ağacı saatte 1,5 kg oksijen üretir.

100 yaşındaki bir kayın 40 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok eder.

100 yaşındaki bir kayın yılda 30000 litre su çeker ve erozyonu önler.

Ormanlar egzoz gibi zehirli gazları, kirli suları dezenfekte ederek temizler.

Ormanlar, yaban hayatı ve av kaynaklarını korur.

Sıcağı ve soğuğu dengeler. Yazın sıcaklığı azaltırken, kışın ise sıcaklığı arttırır. Radyasyonu önler.

Su buharını yoğunlaştırarak yağmur haline gelmesini sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR