Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi anıldı

‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi anıldı
118 views
19 Mart 2018 - 17:31

Kartal Belediyesi, her yıl düzenlediği ‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümüne özel bir anma etkinliği gerçekleştirdi.

 

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar Etkinlik Çadırı’nda açılan ‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’ne diğer günlerden farklı olarak yoğun ziyaretçi akını yaşandı. Canlı mankenlerin savaşın ağır koşullarını canlandırdığı etkinlikte, ziyaretçilere savaşa katılan askerlerin yemeğini oluşturan ekmek topakları ve hoşaf ikram edildi. Askerlerin kısıtlı imkânlarını müzedeki eşyalara bakarak inceleyen vatandaşlar, savaşın ağır yaşam şartlarını sembolik de olsa deneme imkânı buldu. Gün boyunca her yaştan yüzlerce ziyaretçinin gezdiği müze, muhteşem zaferin yıl dönümünde adeta doldu taştı. Kahramanlık türkülerinin söylendiği etkinlikte ziyaretçiler arasında Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muharrem Çelebi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şube Başkanı Kemal Aslan da yer aldı. Müzede yer alan ve ikameti Kartal’da bulunan şehitler için kurulan sembolik şehitlik önünde de vatandaşlar gün boyunca dua etti. Sembolik şehitliği Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şube Üyeleri de başkanları Gazi Oktay Kaya ile birlikte ziyaret ederek çelenk bıraktı.

 

Her yıl Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar Etkinlik Çadırı’nda kurulan müzede; Çanakkale Savaşı’nda kullanılan mühimmat, askeri teçhizatlar, kişisel eşyalar ve daha pek çok malzeme ve belge yer alıyor. Panolar aracılığı ile bilgi de verilen müze, Mart ayı boyunca ziyarete açık kalıyor. Müzede sıhhiye çadırı, maket mezar taşları ve kuru ekmek ile dönemin savaş koşulları da canlandırılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü nedeniyle açılan “Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’nde Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden ve kütüğü Kartal’da olan şehitler için de ayrı bir bölüm bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR