Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

“Sudan Sebep Fidan Dağıtımı ile 289 ağacın kesilmesi önlendi”

“Sudan Sebep Fidan Dağıtımı ile 289 ağacın kesilmesi önlendi”
80 views
18 Mart 2018 - 0:46

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası kapsamında bu yıl da ‘Sudan Sebep Fidan Dağıtımı’ kampanyası düzenledi. Kampanya kapsamında Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu öğrencilerine topladıkları ambalaj atığına karşılık 125 fidan verildi.

Su kaynaklarının korunmasının önemine dikkat çekmeyi ve fidan dağıtarak yeşil alanın artmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün her yıl 22 Mart Dünya Su Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası kapsamında düzenlediği ‘Sudan Sebep Fidan Dağıtımı’ kampanyasına bu yıl da katılım yoğun oldu. Kampanya kapsamında, Mart ayı boyunca Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne 2 kg. ambalaj atığı ( kağıt, karton, metal, cam, plastik ) getiren vatandaşlara 1 adet çam fidanı verildi. Kampanyaya Kartal’da eğitim veren okullar da yoğun ilgi gösterdi. Son olarak, Kartal Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu’ndan 125 öğrenci, 250 kg ambalaj atığı toplayarak kampanyaya destek verdi. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan da okulu ziyaret ederek verdikleri destekten dolayı Okul Müdürü Uğur Kaya, öğretmenler ve öğrencilere teşekkür edip 125 fidanı kendilerine teslim etti. Kartal Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokulu’nda gerçekleşen ‘Sudan Sebep Fidan Dağıtımı’ etkinliğine Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan’ın yanı sıra; Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel, Yukarı Mahalle Muhtarı Ünal Özuğurlu, Öğretmen Zekeriya Güçer İlkokul Müdürü Uğur Kaya, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“Sudan Sebep Fidan Dağıtımı ile 289 ağacın kesilmesi önlendi”

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, burada yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Dünya Su Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında 2016 yılından itibaren Mart ayı süresince 2 kg ambalaj atığı getiren vatandaşlarımıza 1 çam fidanı veriyoruz. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde İstanbul Teknik Üniversitesi ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından gerçekleştirilen “4. Karbon Zirvesi”nde, ‘Sudan Sebep Fidan Dağıtımı’ projesi ile “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldük. 1 ton kullanılmış kâğıdın çöpe atılmayıp geri dönüştürülmesi; 17 yetişkin ağacın korunması demek. Bu da ayda 3 ailenin tükettiği sudan, iki ailenin tüketeceği fuel-oil’den, 20 ailenin 1 ay süreyle tüketeceği elektrik enerjisinden tasarruf edilmesi anlamına geliyor. Sudan Sebep Fidan Dağıtımı ile 2016’da  119, 2017’de 170 olmak üzere  toplamda 289 ağacın kesilmesi önlendi. Yetişkin bir ağaç 2.3 kg/saat  CO2’i absorbe etmektedir. Yapılan proje ile  664 kg/saat CO2’in yayılması engellenmektedir. Yılda 5.822.727 kg CO2 salınımının engellenmesi demektir. Proje ile 2016 yılında kesilmesi engellenen 119 ağaç ile 2.397.612 kg CO2 salınımı engellenmiştir. Dikilmek üzere vatandaşlara verilen  8 bin 500 fidan 10 yıl kadar sonra yetişkin düzeye ulaşarak saatte 19.550 kg CO2’i absorbe edecek, yılda 1.71.258.000 kg CO2 salınımı engellenmiş olacaktır.”

Minik öğrenciler, konuşmasının ardından Kartal Belediyesi Başkan Yardımcı Gülcemal Fidan’a çiçek takdim etti. Ardından hep birlikte toplu fotoğraf çektirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR