Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Şişli solun kalesi değil!

Şişli solun kalesi değil!
91 views
29 Ocak 2018 - 22:50

20 BİN KİŞİYİ BİRE BİR TANIRIM
Bugüne kadar gerek iş, gerek siyaset ve gerekse STK’larda yaptığı çalışmalarla adını duyuran Ünal, aslen Sivaslı olduğunu ancak doğma büyüme Şişli’li olduğunu ve Şişli’de bir çok derneğin kuruculuğunu yaptığını dile getirerek, ”Şişli’den yüzlerce çocuğun okula kaydını ben yaptırdım. Yüzlerce hastanın hastane işlerinde ben de bulundum onlara yardımcı oldum. Yani toplumun tüm katmanları ve kesimlerinin meseleleri ile çok yakından ilgilendim. O yüzden Şişli’de yaşayan 20 bin kişiyi bire bir tanırım” dedi.

ŞİŞLİ SOLUN KALESİ DEĞİL!

.

Bu seçim de kendilerinin bölgedeki hakimiyetini göz önünde bulundurduklarında rahatlıkla Şişli’yi alabileceklerini aktaran Ünal, bu iddiasını Şişli’de yapılacak her hangi bir anketin de rahatlıkla teyit edebileceğini söyledi. 1973 yılında Şişli’de doğan Ahmet Ünal, aslen Sivas Hafik’li. Evli ve 4 çocuk babası olan Ahmet Ünal; ilk, orta ve lise eğitimini de Şişli’de almış. Ahmet Ünal, aslında küçük yaşlardan bu yana ticaretin içerisinde olmuş. Ortaokul ikinci sınıftayken karnesinde 3 zayıf getirince, babası biraz da çalışma hayatının zorluklarını anlaması için sanayiye çırak vermiş. Bu tecrübe Ahmet Ünal’ın hayata daha ciddi bakmasına neden olmuş. Ahmet Ünal, daha sonra iş hayatında yönünü çizen Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirmiş. Ancak iş hayatına atılması daha erken yaşlarda, 22 yaşında gerçekleşmiş. Önceleri tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ahmet Ünal, daha sonra inşaat sektöründe karar kalmış ve halen bu sektörde faaliyetlerine devam ediyor.

Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu’da inşaat işleri yapan Ahmet Ünal, bu sektördeki işlerini halen Libya ile Türkiye’de yaptığı kentsel dönüşüm projeleriyle sürdürüyor. Ünal, ayrıca bir gıda şirketinin de sahibi. Ahmet Ünal’ın gözden kaçırılmaması gereken bir diğer yönü de sporcu kişiliği aslında. Çünkü kendisi bir dalgıç ve bu konuda uzman. Hatta Şişli Sualtı Sporları Kulübü kurucusu ve üyesi. Bunun yanında Ahmet Ünal at binmeyi de seven ve bu spora da sık sık vakit ayıran biri. Buraya kadar anlattıklarımız, Ahmet Ünal’ın iş hayatı ve özel hayatıyla ilgili. Fakat bu başarılı iş adamının sosyal yönü de çok aktif. Sosyal Projelere büyük önem veriyor. Ahmet Ünal çeşitli STK’larda kurucu ve üye olarak da yer almış. Halen Şişli Dernekler Federasyonu Kurucu Başkanlığı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Sivas Sanayici ve İş Adamları Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şişli Platformu Kurucu Üyeliği yapan Ahmet Ünal, bu ve daha önceki faaliyetleri nedeniyle de ilçe de oldukça tanınan ve sevilen bir sima. Ahmet Ünal, kendi tabiriyle imkanı olanların yapabildiği bazı şeyler konusunda sıradan vatandaşa da fırsat sağlamak konusunda hep çaba sarfetmiş.

Örneğin iyi bir okula gitmek isteyen, ancak alınmayan birçok çocuğun o okula gitmesini sağlamış. 1990’lı yılların ortasından verdiği sokak iftarlarıyla hem bu alanda ilk olmuş, hem de ihtiyaç sahiplerine sağladığı yardımlarla önemli bir hizmeti yerine getirmiş. Pek bilinmese de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanında bulunan refakatçi otelini de Ahmet Ünal yaptırmış. Aslında Ahmet Ünal yardım faaliyetlerinin bilinmesini pek istemiyor. Ancak madem bu kadar önemli hizmetler yapmış ve yapmaya devam eden biri var, bize düşen bunu herkese anlatmaktır. Bu yönüyle Ahmet Ünal aslında tam bir “Anadolu insanı” profili çiziyor ki, halkta bıraktığı samimi etki de bundan kaynaklanıyor.

Tabi bu yazının temel konusu Ahmet Ünal’ın uzun yıllardır uğraştığı siyasette kendisi için yeni bir adım atmış olması. Daha önce de belirttiğimiz gibi İYİ PARTİ Şişli İlçe Başkanı… Ancak öğrenciliğinden bu yana siyasetin içinde olduğundan, bu alana da yabancı değil. Ahmet Ünal, son günlerde ilçede en çok konuşulan siyasetçilerin başında geliyor Bir kere Ahmet Ünal’la konuşurken, Şişli’yi ve Şişlileri ne kadar iyi tanıdığını hemen hissediyorsunuz. Gerek STK çalışmaları, gerek siyasi çalışmalarında halkla iç içe olması, onun konuşurken “sağdan da soldan da oy alacağız” sözlerinin temelini oluşturuyor. Mesela “falan mahallenin muhtarı CHP’li ama yerel seçimlerde benim için çalışacak” diyebiliyor. Ve bunu söylerken kendisine güveni, bu insanlarla kurduğu diyaloğa inancı her halinden hissediliyor. Yine milliyetçi duyarlılığı olan insanlarımızın da kendisini destekleyeceklerine inancı tam. Hatta bazı rakamlar telaffuz ediyor ama onları burada vermek doğru olmaz. Sivaslı olması Şişli’de siyaset yaparken ona artı puan kazandırıyor.

Zira Şişli’de nüfusu en fazla olan ilimiz Sivas. Sonra sırasıyla Ordu, Kastamonu ve Erzincan geliyor. Ama buradan Ahmet Ünal’ı sadece Sivaslıların destekleyeceği sonucunu çıkarmak da doğru olmaz. Çünkü bir akşam Bayburt hemşeri derneğinde, ertesi akşam Giresun. Ya da Ordu, Kastamonu ve Erzincan. Hiç fark etmiyor, ayrım yapmadan bütün Şişliler’in derdini dinleyip, onlarla dertleniyor. Ahmet Ünal, Şişli’nin sorunlarını da biliyor demiştik. Evet, hem işi hem de mesleği gereği kent yönetimine hakim olduğu hemen belli oluyor. Mesela Şişli’de kangren haline gelen otopark sorununun farkında, hatta rakam vererek “şu kadar otopark lazım” diyebiliyor. Kentsel dönüşümde ada bazlı projelerle yeni bir Şişli kurmanın hayalini taşıyor. Bu konuda kendisine gelecek her türlü eleştiriye karşı bir argümanı var ve bu konuda itirazı olanları ikna edebileceğine emin. Hatta rakiplerine karşı bir de eleştirisi var, diyor ki; “Türkiye’de siyaset yapanların yüzde 60’ı avukatlardan oluşuyor. Ama onlar şehirleşmeden ve şehirlerden anlamaz!..” Ne diyelim haksız sayılmaz… Ahmet Ünal’ın burada anlatılamayacak kadar önemli projeleri var. Tabi biraz da adaylık sürecinde kendisinin anlatması gereken projeler bunlar. Ahmet Ünal’ın çizdiği girişimci, sıcakkanlı ve hayırsever insan profili onun Şişli için ne derece doğru bir tercih olacağını gösteriyor. Tabi halka yakınlığı ve Şişli’de yıllardır çeşitli vesilelerle yaptığı hizmetler onun rakiplerine karşı öne çıkmasını sağlıyor.

ŞİŞLİ NİŞANTAŞI’NDAN İBARET DEĞİL

Şişli’nin sorunlarının çok iyi bildiğini ve hem işi hem de mesleği gereği kent yönetimine hâkim olduğu dile getiren Ünal, herkesin Şişli’yi Nişantaşı’ndan ibaret saydığını oysa ki Şişli’nin geri planda halledilmesi ve çözülmesi gereken bir çok, kronik sorunun olduğunu sözlerine ekleyerek, ” Halide Edip Adıvar ve Paşa Mahallesi’n de açılmamış sokaklar var, Yayla Mahallesi’nde okul sıkıntısı var, Kuştepe’nin Alev sokağında kanal sorunu var, İzzetpaşa sokağında mülkiyet problemi var, Bomonti’de ibadethane ihtiyacı var, Mecidiyeköy’de mülkiyet sorunu var, Gülbağa mahallesinde itfaiye ve ambulansın giremediği sokaklar var. Bu sorunları göreve geldiğimizde çözeceğiz.” şeklinde konuştu.

PARK SORUNUNA ADA BAZLI ÇÖZÜM

Şişli’nin en önemli ve kangren haline gelen otopark, yeşil alan ve oyun parkı sorununun da farkında, olduklarını aktaran Ünal, bu sorunları ise ada bazlı imar planları ile çözecekleri ancak bu dönüşümü gerçekleştirirken de asla halkın iradesi dışında yapmayacaklarını söyledi. 
ediklerini de sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR