Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Füreya Koral Çini Sergisi…

Füreya Koral Çini Sergisi…
167 views
28 Aralık 2017 - 22:58

Kartal Belediyesi’ne bağlı Soğanlık Kültür Merkezi’nde bulunan Çini Atölyesi kursiyerleri, Türkiye’nin çağdaş seramik sanatının öncülerinden Füreya Koral’ın sergisini ziyaret etti.

 

50’li yıllarda evinin bir bölümünde Türkiye’nin ilk seramik atölyesini kuran ve Türkiye’de seramik sanatı denildiğinde akla gelen ilk isim olan Füreya Koral’ın en kapsamlı retrospektif sergisini gezen kursiyerler, eserleri büyük dikkat ve hayranlıkla inceledi. Beşiktaş Akaretler’de devam eden sergiyi gezen kursiyerler, Füreya Koral’ın seramik sanatına olan tutkusunu, iç dünyasını ve kendini gerçekleştirme hikâyesini öğrenme ve anlama fırsatı buldu.

 

Füreya Koral kimdir?

1910 yılında İstanbul Büyükada’da doğdu. Babası Atatürk’ün silah arkadaşlarından General Emin Koral’dır. Çocukluğu kalabalık ailesiyle birlikte Dedesi Şakir Paşa’nın büyük Osmanlı Konağında edebiyat ve müzik eğitimleri ile geçti. Füreya Koral, yazar Halikarnas Balıkçısı ( Cevat Şakir Kabaağaçlı) ve ressam Fahrelnisa Zeyd’in yeğenidir. İlk seramik ve taşbaskı sergisini 1951’de Paris’te açtı. O yıl yurda dönerek çalışmalarına burada devam etti. Evinin bir bölümünü atölye olarak kullandı. Bu Türkiye’nin ilk seramik atölyesidir. Sanatına ilgi duyan gençleri, karşılığında maddi bir şey talep etmeden eğitti. 1951’den yaşamının sonuna kadar yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 32 tane sergi açtı ve doğu ile batının sentezi olan kendine özgü modern seramiklerini Türk halkına tanıttı. 1997 yılında İstanbul’da vefat ettiğinde 87 yaşındaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR