Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Kentsel Dönüşüm Formülü; Doğru Tasarım Estetik Kararlar

Kentsel Dönüşüm Formülü; Doğru Tasarım Estetik Kararlar
94 views
15 Aralık 2017 - 23:12

Oylum Işık’ın Nişantaşı’ndaki ‘’Yeni Poyracık Palas’’ Projesi sektörün prestijli yarışmalarından olan Sign of the City Awards’ta en iyi konut kategorisine girdi. ‘’Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’’ kurucusu Oylum Işık, tasarladığı farklı ve inovatif projelerle kentsel dönüşüm yaklaşımına Işık tutuyor.

Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin kurucusu, Oylum Işık 1995’ten bu yana tasarladığı birçok proje ile ödüle layık görülmüş bir tasarımcı. Hem mimar hem müteahhit olan Oylum Işık estetik kaygılar taşıyan bir inşaatçı. Şişli Belediyesi’ne kayıtlı tek kadın müteahhit olan Oylum Işık, bir projeyi tasarlarken çiziminden malzeme seçimine kadar tüm unsurları ile ilgileniyor. Oylum Işık Nişantaşı’nda yaptığı ‘’YENİ POYRACIK PALAS, adlı konutla en iyi konut kategorisinde “Premium Proje’’ seçildi.

Sektörün duayenleri arasında kabul edilen jüri üyeleri tarafından ‘’Premium Proje’’ kategorisinde değerlendirilen ‘’Yeni Poyracık Palas’’ Işık’ın kentsel dönüşümünü yansıtıyor.

Işık projesini ‘’Bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı’’ olarak örnek, gösteriyor.

Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.Uydu projelerle ortaya çıkan ‘kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma’ tehdidinin önemini vurguluyor.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN DOĞRU TASARIM VE ESTETİK KARARLAR ŞART

Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Oylum Işık’ın bu yaklaşımla yürüttüğü ve tamamladığı ‘’Yeni Poyracık Palas’’ projesinin, en önemli özelliği;tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde ‘fark edilmeden dikkat çekmeyi’ başarması olarak gösteriliyor.

 

Oylum Işık Kim?
1994 yılında YTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programını tamamlayan Işık, Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin de kurucusudur.
1995-1997 yılları arasında Yapı Fuarlarında ‘Amacına Uygun Düzenlenmiş Stant’ kategorilerinde tasarım ödülleri almıştır.
2002 yılında ‘ Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yarışması’nda birincilik ödünü alan Işık, 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası’nın İlk Kadın Başkanı seçildi.
Takip eden yıllarda Rusya, Gürcistan, Abkhazıa ve Lüksemburg gibi yurt dışı ve yurt içinde, mimari ve iç mimari alanlarında pek çok projeye imza atmıştır.
2010 yılından itibaren hem mimari proje hem de inşaat uygulamalarına İstanbul’da devam eden Oylum Işık; birbirinden faklı ölçekli projeleri hayata geçirmeye devam etmektedir.
Kentsel dönüşüm uygulamalarının hem mimari tasarımlarını hem de inşaatını üstlendiği Maltepe de Eğitim binası, Nişantaşı’nda Yeni Poyracık Palas projesinin ardından yine Nişantaşı’nda devam eden diğer kentsel dönüşüm projelerini ve mimarlık hizmetlerini dinamik kadrosuyla sürdürmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR