Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Maltepe’de Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

Maltepe’de Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı
89 views
25 Kasım 2017 - 3:03

24 Kasım Öğretmenler günü Maltepe’de de düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Özel Marmara Koleji konferans salonunda düzenlenen etkinlikte konuşan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, ‘Dünyanın neresinde bir başarı öyküsü varsa hiç kuşkusuz o aslında başarılı bir eğitim-öğretim öyküsüdür’ diyerek öğretmenin önemini vurguladı.

Özel Maltepe Koleji konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, MHP Maltepe İlçe Başkanı Mesut Kanburoğlu, okul müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

Öğretmenlik En Kutsal Meslektir
Kürsüye gelerek açılış konuşmasını yapan Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, ‘Eli öpülesi öğretmenlerimin öğretmenler günün kutluyorum. Daha nice güzel günlerde siz değerli öğretmenlerimizin güzel hizmetler ile öğrencilerle buluşmasını diliyorum. Öğretmenlik en kutsal meslektir. Ne mutlu ki yüce rabbimiz bizleri böyle güzel bir görev ile görevlendirmiş, böyle bir imkânı bizlere vermiş. Bunun şuuruna ve bilincinde olarak siz değerli arkadaşlarımdan, öğretmenlerimizden geleceğimizin teminatı olan  yavrularımızı en güzel şekilde yetiştireceğinize inanıyorum.  Atatürk’ün dediği gibi, ‘Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ bu güzel eserleri sizlerden bekliyoruz’ dedi.

Öğretmenler;  Önümüzü Aydınlatan Fener, Geleceğimizi Şekillendiren Rehberlerdir
Kelime dağarcığındaki bütün kelimeleri bir araya getirip Öğretmenlik için yeterli kelime bulamadığını ve eli öpülesi öğretmenlerin önünde saygıyla eğiliyorum diyerek salondaki öğretmenlere seslenen  AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, ‘Burada bugün sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.  Bir an olsa da öğrencilik yıllarıma döndüm. Tahtaya kalktığımda hep düşük notlar alırken yazılıdan hep 10 alırdım. Öğretmenim de sen kopya mı çekiyorsun derdi. Ben de öğretmenime, kürsüde kendimi ifade edemiyorum, “güneşin karşısında kar dayanmaz misali ben de öğretmenlerimin karşısında ifade edemiyorum” derdim. Şu anda da aynı duyguları yaşıyor ve kelimeleri de seçemiyorum. Öğretmenlik 20 yıl geriye gittiğimde beni anlamlandıran, bugünlere gelmeme vesile olan ilkokuldan-üniversiteye kadar rol model olan hepimiz için çok önemlidir. Öğretmenlerimi hiçbir zaman unutamam. Benim için öğretmenlik, kelime dağarcığımdaki bütün kelimeleri yan yana getiriyorum Osmanlıcadan, Arapçadan, Farsçadan kelimeler bulmaya çalışıyorum ama dağarcığımdaki kelimeler yetersiz kalıyor. Ve sadece diyorum ki iyi ki varsınız, sizler eli öpülesi insanlarsınız ve önünüzde saygı ile eğiliyorum. Önümüzü aydınlatan fener, geleceğimizi şekillendiren rehber olarak gördüğüm öğretmenlerimin bir kez daha öğretmenler gününü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum’ dedi.

Öğretmenlik, Sorumluluğu Çok Ağır Bir Meslektir
Milletvekili Osman Boyaz’ın ardından kürsüye gelen ve  ‘dünyanın neresinde bir başarı öyküsü varsa hiç kuşkusuz o aslında başarılı bir eğitim-öğretim öyküsüdür’ diyerek konuşmasına başlayan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ‘Millet mekteplerinin açıldığı ve Başöğretmen Atatürk’e bu unvanın tevdi edildiği bu anlamlı günde, öncelikle ülkemizin dört bir köşesinde yeni nesilleri yetiştirmek için fedakârca çalışan kıymetli eğitimcilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en kalbî duygularla kutluyor, sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Dünyanın neresinde bir başarı öyküsü varsa hiç kuşkusuz o aslında başarılı bir eğitim-öğretim öyküsüdür. Her başarılı kişinin arkasında mutlaka başarılı bir öğretmen-eğitimci vardır. Değerli arkadaşlarım, biliyorsunuz Atatürk kurduğu Türkiye Cumhuriyetini gençlere, o gençlerin yetiştirilmesini de öğretmenlere emanet etti. Bunu yaparken ‘Muallimler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ dedi. Atatürk, bir eserden söz ediyor, rastgele bir şeyden söz etmiyor. Çocuklarımıza şöyle Matematik öğretelim, böyle Fizik veya Tarih öğretelim gibi bir şey söylemiyor. Bir eser istiyor Atatürk. İşte bunun için öğretmenlik mesleği sorumluluğu son derece ağır olan bir meslek. Ve dünya üzerinde gerçekten kutsal sıfatını hak eden bir iş varsa o öğretmenlik mesleğidir. Tabii diğer yandan öğretmenlerine gereken saygıyı, vefayı, minneti  göstermeyen toplumların da bir geleceği olması zordur. Bunların hepsinin kodları bizim kültürümüzde, örfümüzde, inancımızda mevcuttur. Bizim Peygamberimiz, ‘beşikten mezara kadar ilim öğreniniz’ buyurur. Hz. Ali’nin meşhur ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum’ sözünü hepimiz biliriz. Ve bizim kültürümüzde, örfümüzde üç kişinin eli öpülür. Birisi anne, birisi baba, birisi de öğretmendir. Onun için ben de bütün öğretmenlerimin ve sizlerin ellerinden öpüyorum ve huzurlarınızda ben de saygı ile eğiliyorum. Başta Baş Öğretmen Atatürk olmak üzere öncelikle görev başında iken şehit olan eğitimcilerimiz olmak üzere ebedi âleme göçmüş bütün öğretmenlerimizi bir kez daha burada rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum. Aramızdan emekli olmak suretiyle ayrılan öğretmen arkadaşlarımıza ve sizlere bundan sonraki hayatlarınızda sağlık, mutluluk, huzur, başarı diliyorum’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da kutlama mesajının okunduğu program da kısa video gösterimi ve  şiir ile birlikte solo şarkılar  dinletisi sunuldu. Daha sonra Özel Marmara Koleji Halk Oyunları ekibi Ege Yöresi oyununu sundu.

Programın son bölümünde göreve yeni başlamış olan öğretmenlerin yemin andını okumasıyla yemin töreni gerçekleşti. Yemin töreninin ardından emekliliğe ayrılan öğretmenlere teşekkür belgeleri verildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR