Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’e Kartal’da yoğun ilgi…

Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’e Kartal’da yoğun ilgi…
149 views
25 Kasım 2017 - 2:36

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında usta oyuncular; Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney “Sanat” adlı tiyatro oyunuyla Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahne aldı. 20 yıl önce Cihan Ünal, Can Gürzap ve Cüneyt Türel tarafından sahnelenen oyun; Cüneyt Türel’in anısına yeniden tiyatro sahnesinde hayat buldu. Tiyatronun duayen oyuncularına 20 yıl önce yaptıkları röportajın çerçevelenmiş halinin hediye edilmesi ise tiyatro sahnesinde duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

 

Yasmina Reza’nın yazıp Gencay Gürün’ün yönettiği Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun “Sanat” adlı oyununa, Kartallı sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu. Kartallılarla ücretsiz buluşturulan oyuna; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan ve eşi, Kartal Belediyesi Özel Kalem Müdürü Banu Kocadağ, Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Âdem Uçar ve Kartallı tiyatro severler yoğun ilgi gösterdi. Oyunun sonunda Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel’in 20 yıl önce Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’la bir dergi için yaptığı röportajın çerçevelenmiş halini sanatçılara takdim etmesi, usta sanatçılarda şaşkınlık ve duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. 20 yıl aradan sonra Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından yeniden tiyatro sahnesine taşınan “Sanat” adlı tiyatro oyunu, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluştu. Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisiyle, tiyatronun üç usta ismi; Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’i aynı sahnede buluşturdu. Kartallı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan oyun, ayakta alkışlandı.

 

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları “Sanat” oyunu, usta oyuncu Cüneyt Türel’in anısına yeniden sahnelenmeye başlandı. Ünlü Fransız yazar Yasmina Reza’nın kaleme aldığı oyun, 19 ve 20 Kasım’daki ilk perdesinin ardından 3. perdesini Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde açarak tiyatro severlerle buluştu. Sanatçıların performanslarıyla izleyicilere adeta bir oyunculuk resitali sundukları tek perdelik oyuna, Kartallılar yoğun ilgi gösterdi. Oyuncular, sahne performanslarıyla oyunun sonunda izleyicilerden yoğun alkış aldı.

 

Sanatçılara Anlamlı Hediye

Oyunun sonunda Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, sanatçılara plaket takdim etti. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz plaket takdiminden sonra yaptığı konuşmada: “Öncelikle bu muhteşem sahne performansı için sizleri tebrik ediyorum. Üç tane ‘C’ vardı, iki ‘C’ burada, bir de Mutlu Bey burada… 20 yıl önce sanatçılarımızla bir röportaj yapıldı üç ‘C’ diye… Şimdi aramızda olmayan Cüneyt Türel’i de bu vesileyle rahmetle anıyoruz. Bu röportajı yapan Kartal Belediyesi’nin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel Hanım’dır. Kendisini de yıllar önce yapmış olduğu bu röportajın anısını size takdim etmesi için sahneye davet ediyorum.” dedi. Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel’in anlamlı hediyesi karşısında oldukça şaşıran sanatçılar, 20 yıl öncesine ait röportajı görünce duygu dolu anlar yaşadı. Takdimin ardından Nur Gülmez Bel’e anlamlı hediye için teşekkür eden sanatçılar, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e bu anlamlı geceyi yaşamalarını sağladıkları ve kendilerini sanatsever Kartal halkıyla buluşturdukları için teşekkür etti.

 

“Sanat”

“Sanat” satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma. 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ironik gelebilir. Lakin Marc, Serge ve Yvan, çok pahalıya satın alınan bir sanat eserinin adeta enkazı altında kalacaktır. Sanatsal eleştirilerle başlayan zıtlaşmaları, gitgide onları da ele geçirip kendilerini, hayatlarını ve dostluklarını adeta bir uçuruma doğru sürükler. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler nihayetinde bitme noktasına gelen bir dostluğa uzanır. Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat” sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı. Yeni “Sanat”ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor. Türk tiyatrosunun değerli isimlerinden Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun, yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR