Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Diyabetin ekonomisi de büyük…

Diyabetin ekonomisi de büyük…
84 views
15 Kasım 2017 - 16:32

Beslenme ve yaşam tarzındaki değişikliklere bağlı olarak son yıllarda diyabet oranı dünyada ve ülkemizde hızla artıyor. Diyabet sayısı açısından Türkiye, Avrupa’da Rusya ve Almanya’nın arkasından üçüncü sırada yer alıyor. Asrın hastalığı olarak ifade edilen diyabetin önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan, diyabetlilerde besinlerin tüketim miktarının çok önemli olduğunu ve tatlandırıcıların da şeker yerine alternatif olarak kullanılabileceğini söyledi.

 

Diyabette uygulanacak beslenme tarzının, sağlıklı olmak isteyen herkesin uygulaması zorunlu olan beslenme kurallarından oluştuğunu söyleyen Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyabetlilerin kendilerine özel olarak hazırlanmış yemeklere ve diyabetik ürünlere ihtiyaçları yoktur. Diyabetliler, sağlıklı olan herkesin yiyebileceği besinleri, belirli kurallar çerçevesinde tüketebilirler. Kan şekerlerini kontrol altında tutabilen diyabetlilere belirli miktarlarda şeker bile verilebilir. Diyabetin beslenme tedavisinde esas olan, hangi besinin, ne miktarda ve ne zaman yenileceğinin çok iyi bilinmesidir. Yanlış bilgilendirmeler nedeniyle hastalar yasaklarla boğuşuyor. Ne yazık ki bu yasaklar nedeniyle de diyetlerini uygulamamaya başlıyorlar. Hâlbuki diyabetteki beslenme, herkesin uygulaması gereken sağlıklı beslenme kurallarından oluşur. Diyabetliler tatlandırıcıları da şekere alternatif olarak kullanabilirler.”

Bugün için sağlığa zararı olmadığı bilinen aspartam, sakarin, asesulfam-K, sukraloz, neotam ve advantam gibi enerji içermeyen tatlandırıcıların, yiyeceklerin ve içeceklerin tatlandırılmasında kullanılabildiğini söyleyen Prof. Dr. Alphan, “Türk Gıda Kodeksi’nin izin verdiği enerji içeren tatlandırıcı içeren ürünler de enerji içerikleri göz önünde tutularak beslenme programlarında yer alabilirler. Enerji içermeyen tatlandırıcıların, günlük maksimum kullanım dozlarını geçmeyecek şekilde kullanılmalarında bir sakınca olmadığı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) ve Türk Gıda Kodeksi tarafından bildirilmiştir” dedi.

DİYABETİN EKONOMİSİ DE BÜYÜK

 

Dünyada, her yıl 166 milyar Euro’nun diyabet tedavisi için harcandığı tahmin ediliyor. Söz konusu harcamalar, diyabetin ve komplikasyonlarının tanısını ve bakımını kapsıyor. Yapılan açıklamalardan bu rakamın, 2025’de en az 216 milyar Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Küresel sağlık harcamalarının yüzde 12’si diyabete harcanırken, diyabetlilerin dörtte üçü (%75) düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde yaşıyor. Her 6 saniyede 1 kişi diyabet hastalığından hayatını kaybediyor. 2017 yılı itibariyle 20-79 yaş aralığında Türkiye’de 7 milyon 112 bin diyabetli var, Uluslararası Diyabet Federasyonunun öngörülerine göre, bu sayı 2035 yılında 12 milyona ulaşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR