Songün Gazetesi | 32 Yıldır Haber Veriyoruz

Başkan Altınok Öz’den CHP liderine ‘TAK Kartal’ hediyesi…

Başkan Altınok Öz’den CHP liderine ‘TAK Kartal’ hediyesi…
124 views
15 Ekim 2017 - 23:38

54’üncü Ulusal, 28’inci Uluslararası Hacı Bektaş-i Veli Anma Törenleri Nevşehir’de gerçekleştirildi.
Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun yanı sıra; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, çok sayıda CHP Milletvekili ve Belediye Başkanı ile Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen katıldı.

Bakan Kurtulmuş’tan ‘Kardeşlik’ Vurgusu
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptığı konuşmada bir asır önce konulan emperyal projenin yıllar sonra uygulanmaya çalışıldığını söyledi. Kurtulmuş, insanların mezhep ayrılıklarıyla birbirine kırdırılmaya çalışıldığını anlatırken, şöyle konuştu:
”Burada canlar hepimize büyük görev düşüyor. İrfan medeniyetini yeniden diriltmek durumundayız. Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmek durumundayız. Eğer insanları dinde kardeş olarak bilirseniz bu Sünnidir, bu Alevidir diye ayırmazsınız. Böyle görürseniz dünyada barışı kardeşliği ortaya koyarsanız. İşte bu Anadolu toprakları Hoca Ahmet Yesevi’den Hacı Bektaşi Veli’ye kadar her yeri esenlik haline getirmiştir. Din ve mezhepleri farklı olsa da aynı mahalleyi paylaşan toplumun milletiyiz. Zulüm kolay, adalet zordur. Haksızlık kolay, hakkı yememek zordur. Bizim yolumuz, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıdır. Bu vesileyle aranızda olmaktan büyük bir memnuniyet duydum. Cenabı Allah bizleri inşallah Hz. Ali, Hz. Hüseyin ile cennette buluştursun. Diğer bir konu da inşallah Hacıbektaş’ın daha uluslararası etkinliklere katılması gerekir. Bütün Hacı Bektaş Veli erenlerini buraya çağıralım. Bununla ilgili bizler de inşallah üzerimize düşen görevi yaparız. Bu etkinlikleri inşallah daha güzel hale getiririz.”

CHP Genel Başkanı’ndan Bakan Kurtulmuş’a Teşekkür
Anma etkinliklerinde konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bakan Numan Kurtulmuş’a sözleri için teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, “Sayın Bakan Kurtulmuş hepimizin özlediği konuşma yaptı. Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bizim birliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Kavgaya değil, huzura ihtiyacımız var” dedi.

“Hacı Bektaşi Veli Osmanlı’da Yeniçeri Ocağının Piridir”
Hacı Bektaş Veli’nin 13’üncü Yüzyıl’da yaşamış büyük bir düşünür ve Anadolu ereni olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
”Hacı Bektaş Veli, Anadolu coğrafyasının önemli erenlerindendir. Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi’nin insan yolunda toprak olma anlayışını benimsemiştir. Hacı Bektaş sözlü kültürümüzün temsilcisi olduğu gibi yazılı kültürümüzün de temsilcisi olmuştur. Anadolu’nun insancıl ve akılcı tutumuna önderlik yapmıştır. Hacı Bektaş ocağında yetişen erenler, dünyanın dört bir yanına yayılmakla kalmamış, dünyanın her tarafına gitmiştir. Balkanlar’da da Müslümanlığın yayılmasına vesile olmuştur. Hacı Bektaş Veli, Osmanlı’da Yeniçeri ocağının piri sayılmıştır. Hacı Bektaş Veli helal kazanç konusunda fikirlerde bulunurken, tembelliğe, haksız kazanca karşı da tepkisini koymuştur. Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahi Evran çağdaş Türkiye’nin uygarlık birikimine katkı koymuş ve anmayı hak etmiştir.”
Konuşmaların ardından şiir, öykü yarışmaları ödül töreni yapıldı. Törende, 24. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden Doç.Dr. Özgür Savaşçı’ya verildi. Barış ödülünün sahibi olan Doç. Dr. Özgür Savaşçı’ya ödülünü Bakan Kurtulmuş verirken, şiir ve öykü yarışmalarının kazananları da ödüllerini CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan aldı. Programın sonunda ise HacıBektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a barışı simgeleyen güvercin hediye etti.

Başkan Altınok Öz’den CHP Liderine ‘TAK Kartal’ Hediyesi
Hacı Bektaş Veli anmasından sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’i gezerek vatandaşlarla uzun süre sohbet etti. Şehit ailelerini de ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bir otelde partililerle buluştu. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, partililerle bir araya gelen CHP liderine, geçtiğimiz hafta Tasarım Araştırma Katılım(TAK) Kartal tarafından, Kapadokya Kartal Hotel’de ağırlanan 79 şehirden gelen 420 tasarımcı ile birlikte çektirdiği fotoğrafı hediye etti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aldığı hediyeden dolayı yaşadığı memnuniyeti ifade ederek, Başkan Altınok Öz’e teşekkür etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR